Propozycja doboru pieśni na XXI Niedzielę zwykłą, rok C.
Wejście: Z tej biednej ziemi
Antyfona na wejście z XXI Niedzieli Zwykłej, zaczerpnięta z psalmu 86 (85) ma formę prośby skierowanej do Boga: „Nakłoń swe ucho i wysłuchaj mnie, Panie. Zbaw sługę Twego, który ufa Tobie. Panie, zmiłuj się nade mną, bo nieustannie wołam do Ciebie”. W czasie procesji wejścia zaśpiewajmy pieśń „Z tej biednej ziemi”.
Przygotowanie Darów: Idźcie na cały świat i nauczajcie
W dzisiejszym psalmie śpiewaliśmy wezwanie Chrystusa, skierowane nie tylko do uczniów, ale i nas samych: „Całemu światu głoście Ewangelię”. Składając na ołtarzu Pańskim dar chleba i wina, zaśpiewajmy pieśń „Idźcie na cały świat i nauczajcie”, która nawiązuje do psalmu z liturgii Słowa Bożego.
Komunia święta: O, Panie, Ty nam dajesz albo: Jam jest Chleb Życia
Pierwsza antyfona komunijna głosi: „Oczy wszystkich zwracają się ku Tobie, Panie, a Ty dajesz im pokarm we właściwym czasie”. Nawiązując do jej treści, w czasie Komunii świętej warto zaśpiewać pieśń „O, Panie, Ty nam dajesz”.
Pieśń „Jam jest Chleb Życia” nawiązuje do treści drugiej antyfony na Komunię świętą, która jest słowami Jezusa Chrystusa: „Kto spożywa moje Ciało i pije Krew moją, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”.
Uwielbienie: Boże, zmiłuj się nad nami (zwrotki 1. – 3.)
W Ewangelii słyszeliśmy, że Królestwo Boże jest dostępne dla wszystkich narodów. Uwielbiajmy dobrego Boga za dar Eucharystii, śpiewając psalm „Boże, zmiłuj się nad nami”, a przede wszystkim wskazane zwrotki, w których śpiewamy, że Bóg sprawiedliwie rządzi i kieruje narodami całej ziemi.
Wyjście: Za rękę weź mnie, Panie
„Ja jestem drogą, prawdą i życiem, nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie” – słyszeliśmy w śpiewie przed Ewangelią. Powierzając Bogu nasze troski, kłopoty i zapraszając Go do naszego życia, zaśpiewajmy po Mszy świętej pieśń „Za rękę weź mnie, Panie”, nawiązującą do słów Pana Jezusa ze śpiewu przed Ewangelią.
Utwór organowy: M. Reger, Kyrie eleison, Op. 59, No. 7
Podczas Mszy świętej lub po jej zakończeniu można wykonać utwór Maxa Regera „Kyrie eleison”, który nawiązuje do dzisiejszej antyfony na wejście.
Marcin Juraha
Zobacz także
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Pomoce liturgiczne
Każdy ceremoniarz doskonale wie, że przygotowanie celebracji wymaga czasu i zaangażowania. Dlatego dziś udostępniamy Wam... więcej
-
Uroczystość Zesłania Ducha Świętego: Propozycje śpiewów na...
W wigilię Zesłania Ducha Świętego gromadzimy się w wieczerniku z Maryją i apostołami, żeby czekać... więcej
-
Triduum.liturgia.pl – tegoroczny portal na Wielki Tydzień
W tym roku zapraszamy Was na naszą stronę poświęconą obchodom Świętego Triduum Paschalnego. Dzięki współpracy... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Tomasz Dekert
Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.