Prefacja o Chrzcie Pańskim
Zaległe notatki nt. pochodzenia Prefacji o Chrzcie Pańskim w Mszale Pawła VI.
Oficjalny polski przekład:
Ty przez cudowne znaki nad wodami Jordanu objawiłeś nam tajemnicę chrztu nowego. Twój głos rozległ się z nieba, abyśmy uwierzyli, że Twoje Słowo zamieszkało wśród ludzi. Duch Święty, zstępując w postaci gołębicy, dał świadectwo, że Chrystus, Twój Sługa, został namaszczony i posłany, aby głosić dobrą nowinę ubogim.
Oryginał łaciński:
Qui miris signasti mysteriis novum in Iordane lavacrum, ut, per vocem de caelo delapsam, habitare Verbum tuum inter homines crederetur; et, per Spiritum in columbae specie descendentem, Christus Servus tuus oleo perungi laetitiae ac mitti ad evangelizandum pauperibus nosceretur.
Pochodzenie:
Jest to nowa prefacja, ułożona w ramach posoborowej reformy liturgii. Johnson i Ward wskazują na dwa pokrewne wobec siebie teksty (choć nie identyczne), które, ich zdaniem, posłużyły jako model, choć bez dosłownego wykorzystywania konkretnych fraz. Pierwszym tekstem jest Contestatio (galijski odpowiednik rzymskiej prefacji) na święto Epifanii z Missale Gothicum (Francja pn lub pn-wsch, ok. 690/710 r.), drugim prefacja na Epifanię z ambrozjańskiego Sakramentarza z Bergamo (IX w.). Sigla tych tekstów: Go 86 i Berg 199. Nie przytaczam tych tekstów, nie widzę takiej konieczności, sam zresztą wcale nie jestem przekonany, czy na pewno służyły one za model, ale skoro Johnson i Ward tak twierdzą, to może i tak było, w końcu znają się na tym.
n/a
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Czy msza może być nieważna?
Pytanie o ważność mszy świętej może pojawić się w życiu katolika, pragnącego świadomie przeżywać liturgię.... więcej
-
Wokół Sakramentarza tynieckiego (5)
Nie miałem ostatnio czasu ani głowy żeby dodawać nowe wpisy. Trochę to nadrabiając, dzisiaj zamieszczam... więcej
-
Czas na liturgię
Uczestniczyłem we Mszy św., która trwała 17 minut. Dokładnie, z zegarkiem w ręku. Było to... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....