Powroty, ech powroty czyli o Soborze i ekumenizmie

KIlka dni temu w polskiej katoblogosferze pojawił się artykuł p. Jacka Dziedziny, pt. "Jeśli nie Sobór, to co?". Czytając ten tytuł oraz zdanie w leadzie: "Nie ma odwrotu od Soboru Watykańskiego II, który był zbawiennym dla Kościoła powrotem do źródeł chrześcijaństwa" mój rozchwiany i nadmiernie skłonny do asocjacji mózg załączył sobie jedną starą płytę i tak od dwóch dni tłucze mi się po głowie emfatyczne: "Socjalność albo śmierć!" Ale co ma wspólnego Wissarion Bieliński z Soborem - nie wiem.

Nieważne. Na pewno niewiele więcej niż mają wspólnego te rzeczy, do których, zdaniem p. Redaktora, Kościół po Soborze "powrócił" (albo co przywrócił), z tym, co kiedykolwiek w Kościele rzeczywiście  było (albo czego nie było, bo zostało np. zapomniane). Spośród nich nad jedną zwłaszcza nie mogę wyjść z podziwu, a mianowicie nad ekumenizmem. Bo dowiaduję się, że "Powrót do (…) ekumenizmu był przecież powrotem do źródeł chrześcijaństwa". No i nie wiem co mam z tym zrobić. Może ktoś mi wytłumaczy?…

Aha, jakby ktoś jeszcze nie czytał, a chciałby, to tekst jest tu.

  

 


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Tomasz Dekert

Tomasz Dekert na Liturgia.pl

Urodzony w 1979 r., doktor religioznawstwa UJ, wykładowca w Instytucie Kulturoznawstwa Akademii Ignatianum w Krakowie. Główne zainteresowania: literatura judaizmu intertestamentalnego, historia i teologia wczesnego chrześcijaństwa, chrześcijańska literatura apokryficzna, antropologia kulturowa (a zwłaszcza możliwości jej zastosowania do poprzednio wymienionych dziedzin), języki starożytne. Autor książki „Teoria rekapitulacji Ireneusza z Lyonu w świetle starożytnych koncepcji na temat Adama” (WAM, Kraków 2007) i artykułów m.in. w „Teofilu”, „Studia Laurentiana” i „Studia Religiologica”. Mąż, ojciec czterech córek i dwóch synów.