Post uspienski

Dziś według kalendarza cerkwi prawosławnej nowego stylu mamy dzień przygotowania do postu uspieńskiego, czyli postu przygotowującego wiernych do święta Zaśnięcia Bogurodzicy (Uspienije Preswiatoj Bogurodicy).

W tradycji bizantyjskiej zachowały się do dnia dzisiejszego 4 wielkie posty w ciągu roku: post filipowy (przed Bożym Narodzeniem), Wielki Post, post piotrowy (przed świętem śśw. Piotra i Pawła) oraz właśnie post uspienski. W starożytnym Kościele każde większe święto miało swój post, jak pisał o tym o. Tomasz Kwiecień, post i święto były jak awers i rewers tej samej monety. To znaczy, że do każdego świętowania trzeba się było oczyścić.

 

Przez najbliższe 2 tygodnie wierni będą się przygotowywać, żeby godnie przeżyć to święto. Zasadniczo obowiązują w tym czasie zasady takie, jak w czasie Wielkiego Postu. Nie oznacza to jednak, że nie ma pewnych odstępstw czy dyspens, ale to jest na zasadzie pewnych wyjątków.

W czasie tego postu, 6 sierpnia, obchodzone jest święto Przemienienia Pańskiego (w potocznym języku nazywane przez wiernych świętem Spasa). Tego dnia post nie obowiązuje. Okres ten kończy się 14 sierpnia, a kolejny dzień jest już dniem świątecznym.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także