Poprzestawać na tym, co wystarczy
Piątek XXIV tygodnia zwykłego, lit. słowa: 1 Tm 6,2c–12; Łk 8,1–3
O co chodzi w naszej religijności? Święty Paweł mówi o dociekaniach, słownych utarczkach, zawiści, złośliwych podejrzeniach… Dlaczego są możliwe wśród wierzących?
Wynikają one, według św. Pawła, z innego nauczania, z pychy, braku trzymania się zdrowych słów Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz nauki zgodnej z pobożnością (zob. 1 Tm 6,3n). Słowne utarczki, złośliwości, podejrzenia, niechęci świadczą o niezrozumieniu nauki Jezusa. Zobaczmy, ile jest takich sytuacji wśród nas! Powstaje pytanie, na ile odeszliśmy od nauki Chrystusa? O co naprawdę nam chodzi? Czym żyjemy?
Wielkim zaś zyskiem jest pobożność wraz z poprzestawaniem na tym, co wystarczy (1 Tm 6,6). Pobożność niesie w sobie ogromną tajemnicę, jak czytaliśmy w tym samym liście św. Pawła w przedwczorajszym czytaniu. W istocie nic większego nie istnieje ponad to, co Bóg nam przygotował i daje w tajemnicy pobożności. Dlatego w odniesieniu do doczesności powinniśmy być skromni w oczekiwaniach i poprzestawać na tym, co wystarczy. Harmonizuje to z prośbą: „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”. Nie prosimy o nic wielkiego na zwykłe życie, ale o to, co niezbędne. Ta postawa całkowicie przeciwstawia się panującej dzisiaj postawie konsumpcyjnej, nieustannie napędzanej przez reklamę do nowych potrzeb, do kupowania nowych przedmiotów i atrakcji.
Zauważmy, że „poprzestawanie na tym, co wystarczy” nie jest jedynie mądrością Ewangelii, ale także innych religii: hinduizmu, buddyzmu… W tym ostatnim uważa się, że cierpienie jest spowodowane naszymi pragnieniami. Jeżeli nie mamy pragnień, to także nie cierpimy. Jeżeli przestajemy pragnąć, znika powód naszego cierpienia. Jednak w chrześcijaństwie chodzi o inne znaczenie. Rozbudzone pragnienie tego, co może dać nam świat, powoduje przywiązanie do niego, co wiąże się z osłabieniem, a nawet zanikiem dążenia do Boga, czyli pobożności.
Ty natomiast, o człowiecze Boży, uciekaj od tego rodzaju rzeczy, a podążaj za sprawiedliwością, pobożnością, wiarą, miłością, wytrwałością, łagodnością! Walcz w dobrych zawodach o wiarę, zdobądź życie wieczne: do niego zostałeś powołany i [o nim] złożyłeś dobre wyznanie wobec wielu świadków (1 Tm 6,11n).
Ewangelia dzisiejsza przypomina nam zasadniczy cel nauczania Pana Jezusa: wędrował przez miasta i wsie, nauczając i głosząc Ewangelię o królestwie Bożym (Łk 8,1). Jego Ewangelia dotyczy królestwa Bożego, a nie tego świata. Czasem zapominamy o tym, szczególnie wtedy, gdy mamy pretensje do naszego złego losu. Łaska uzdrawiania i błogosławieństwo, jakiego tutaj doświadczamy, są jedynie znakami prawdziwości orędzia Chrystusa.
Włodzimierz Zatorski OSB
Fragment książki „Rozważania liturgiczne na każdy dzień”, t. 4, Tyniec 2010. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec.
Zobacz także
-
Kraków: „Koncert z Pompą” na 10 lat zespołu Lege...
Rozpoczynają się obchody Jubileuszu 10-lecia powstania Chóru Kameralnego Lege Artis – ludzi, których połączyła muzyka. W ramach... więcej
-
Służba i władza – komentarz na wspomnienie...
2 Kor 4,1–2.5–7 Łk 22,24–30 Władza jako służba to piękna idea, ale jednocześnie bardzo trudna... więcej
-
Skorzystać z Bożego bogactwa
Święto Benedykta, opata, patrona Europy, liturgia słowa: Prz 2, 1-9; Mt 19, 27-29 Święty Piotr,... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
-
23 lis
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego ze Sławomirem Witkowskim
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji… więcej
-
13 gru
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu” na Wrzecionie
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą… więcej