Po czym poznać miłość?

I Boską, i ludzką.

Jak poznajemy miłość Boga? Dzięki poetyckim słowom Pieśni nad pieśniami? Za sprawą precyzyjnych definicji Summy teologicznej?

Po tym poznaliśmy miłość, że On oddał za nas życie swoje.

Bóg nie kocha mnie słowem i językiem, ale czynem i prawdą. Prawdą jest to, że jestem Bożym dzieckiem, że nie jestem niczyj, ale należę do Boga. Gdy do człowieka dotrze prawda o tym, że Syn Boży oddał za niego życie, wtedy o miłości Boga będzie mówić wszystko: i Pieśń nad pieśniami, i Summa, i dym kadzideł, i blask świec, i księga natury, i nade wszystko ludzka miłość.

Dzieci, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą. Prawda o tym, że braćmi jesteśmy, ma się przejawić w czynach.

Czyż może być co dobrego z Nazaretu? Z Torunia albo z Bydgoszczy, z Warszawy albo z Krakowa? Czy są na tym świecie ludzie żyjący miłością?

Chodź i zobacz.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Błażej Matusiak OP

Błażej Matusiak OP na Liturgia.pl

Urodzony w 1970 r., dominikanin, filolog klasyczny, teolog, doktor muzykologii, duszpasterz, katecheta, recenzent muzyczny, eseista i tłumacz, mieszka w czeskiej Pradze, gdzie opiekuje się polską parafią. Publikacje: Hildegarda z Bingen. Teologia muzyki (Kraków 2003); recenzje płytowe w Canorze, cykl audycji „Musica in Ecclesia” w Radiu Józef.