Peregrynacja relikwii św. Teresy z Lisieux

1 maja w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach nastąpi uroczyste rozpoczęcie peregrynacji relikwii świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Polsce. Potrwa ona do 15 sierpnia, a zakończy się w klasztorze oo. Karmelitów w Poznaniu. Hasło peregrynacji brzmi: "Z ufnością i miłością".

Relikwie św. Teresy pielgrzymują po świecie niemal nieprzerwanie od X 1994 r. Wcześniej, w 1947 i 1948 r., objeżdżały diecezje Francji. Polska jest 36 krajem, do którego dotarły. Pierwotnie peregrynacja relikwii miała być przygotowaniem Kościoła do 100 rocznicy urodzin św. Teresy (w 1997 r.), przekształciła się jednak z czasem w misję po całym świecie. Urna z relikiwiami świętej była już m.in. w Rzymie (kiedy to św. Teresa otrzymała tytuł Doktora Kościoła), Brazylii, Holandii, Rosji (święta z Lisieux od 1929 r. jest patronką Kościola w Rosji), USA, na Filipinach, w Australii. Ostanim krajem, w którym byla przed dotarciem do Polski, jest Burkina Faso.

Relikwiarz św. Teresy, nazywany "Relikwiarzem stulecia" (gdyż związany jest z obchodami 100-lecia urodzin świętej), ofiarowany został przez Brazylię. Jest osadzony na masywnej, drewnianej podstawie, wyposażonej w 8 uchwytów. Waży 132 kg, jest wysoki na 0.85 m i dlugi na 1.50 m.

Aczkolwiek oficjalne rozpoczęcie peregrynacji odbędzie się w Łagiewnikach, to od 28 IV relikwie znajdują się już w Krakowie, w Kurii Krakowskiej Prowincji Karmelitów Bosych. 1 V, o godz. 11.45, urna przywieziona zostanie do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. O 12 odprawiona zostanie uroczysta Msza św., której przewodniczyć będzie kardynał Franciszek Macharski. Po niej, od ok. 13.30 do 15, trwać będzie czuwanie przy relikwiach, prowadzone przez braci karmelitów. O 15 rozpocznie się koronka do Bożego Miłosierdzia oraz Msza św., po których kontynuowane będzie czuwanie. O 19 relikwie przeniesione zostaną do starej kaplicy (gdzie również będzie sprawowana Eucharystia), zaś o 20.30 – zabrane do klasztoru sióstr karmelitanek na Wesolej.

Trasa peregrynacji będzie obejmować m.in. Jasną Górę (18-19 VI, połączone z obchodami 400-lecia obecności karmelitów bosych w Polsce), Czerną (21-24 VII), Zakopane, Lublin, Lódź, Wrocław, Poznań, Szczecin, Warszawę. Oczywiście, relikwie św. Teresy nawiedzą przede wszystkim klasztory karmelitańskie.

Więcej (w tym szczególowy terminarz peregrynacji) na stronie: www.karmel.pl/relikwie

Eliza Litak

Zobacz także