Ogólnopolskie sympozjum o Eucharystii w Kaliszu

Księża profesorowie z licznych ośrodków akademickich w Polsce wzięli udział w sympozjum poświęconym Eucharystii, które odbyło się w kaliskim seminarium duchownym w sobotę 14 maja. Spotkaniu towarzyszyła wystawa zabytkowych szat i naczyń liturgicznych z kościołów diecezji kaliskiej.

– Ludzie codziennie przechodzą obok kościołów, zapominając, że jest tam obecny Jezus Chrystus, który cierpliwie czeka, bo nas kocha – mówił biskup kaliski Stanisław Napierała otwierając sympozjum. Apelował też, aby wierni jak najlepiej wykorzystali trwający Rok Eucharystii. – Przechodząc obok świątyni przynajmniej pomyślmy, że tam jest Jezus, a najlepiej na chwilę wstąpmy do niej – mówił biskup kaliski.

Na spotkanie do Seminarium Duchownego w Kaliszu przyjechali księża profesorowie z wielu polskich ośrodków akademickich. Ks. dr Dariusz Kwiatkowski podkreślił, że Eucharystia jest samym sercem życia chrześcijańskiego. W kolejnych wykładach prelegenci wskazywali, że Eucharystia jest szczytem świętowania chrześcijańskiej niedzieli. Mówili o modlitwie eucharystycznej i muzyce w czasie Eucharystii, a także o tym, że Eucharystia jest fundamentalnym zadaniem katechezy Kościoła. Przedstawiono także Eucharystię w perspektywie dialogu ekumenicznego. Na zakończenie sympozjum bp Napierała odprawił Mszę św. w intencji jedności chrześcijan.

W czasie spotkania czynna była wystawa poświęcona liturgii. Na ekspozycji przygotowanej przez Romana Hauka można było oglądać szaty, naczynia i paramenty liturgiczne. Wśród eksponatów znalazły się zabytkowe kielichy mszalne, monstrancja, patena, relikwiarz, pacyfikał, krzyże ołtarzowe, krzyż procesyjny, cyborium, obrazy, rzeźby, gobeliny, świeczniki oraz dzieła sztuki tkackiej i hafciarskiej: ornaty, kapy, stuły. Obiekty pochodzą z XVI, XVII, XVIII, XIX i XX wieku.

Sympozjum zostało zorganizowane przez Zakład Liturgiki i Homiletyki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Wyższe Seminarium Duchowne w Kaliszu.

inf. KAI

 

Zobacz także