Obchody pierwszej rocznicy śmierci Papieża w Warszawie

Kulminacyjnym momentem uroczystości rocznicowych będzie Eucharystia sprawowana przez Prymasa Polski kard. Józefa Glempa na Placu Piłsudskiego 2 kwietnia br., w czasie, w którym umierał Ojciec Święty. Mszę św. koncelebrować będą nuncjusz apostolski, abp Józef Kowalczyk, sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera, biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski i wszyscy biskupi pomocniczy archidiecezji warszawskiej.

"W sposób szczególny do koncelebry zaproszeni zostali też warszawscy duszpasterze akademiccy" – powiedział ks. Bogdan Bartołd, rektor akademickiego kościoła św. Anny w Warszawie, podczas konferencji prasowej poświęconej warszawskim obchodom pierwszej rocznicy śmierci Jana Pawła II. Zaproszenia na Mszę św. rozesłane zostały już do wszystkich warszawskich i warszawsko-praskich parafii.Obchody rozpoczną się w piątek 31 marca. O godz. 18.30 młodzież zgromadzi się na Mszy św. w kościele św. Anny, po której rozpocznie się procesja na Plac Piłsudskiego. W czasie procesji będą rozważane tajemnice bolesne Różańca na podstawie tekstów Jana Pawła II. Około 22.00 na Placu Piłsudskiego planowane jest zakończenie procesji, młodzież zapali wówczas okolicznościowe znicze, złoży je przy ołtarzu i zaśpiewa "Barkę".Na drugi dzień obchodów organizatorzy zaplanowali sesje i konferencje naukowe w Pałacu Kultury i Nauki. Spotkania będą mieć charakter otwarty. Odbędzie się m.in. specjalna konferencja prezentująca główne wątki nauczania Papieża. Do grona prelegentów zaproszony został ks. prof. Waldemar Chrostowski, prof. Jacek Salij OP, prof. Wojciech Chudy, dr hab. Krzysztof Koseła i o. dr Maciej Zięba OP. Planowane jest też spotkanie z tzw."Środowiskiem", czyli osobami, które znały Ojca Świętego jeszcze jako młodego księdza i razem z Karolem Wojtyłą pływały na kajakach czy jeździły w góry.

W Pałacu Kultury przewidziana jest także konferencja prasowa dotycząca inauguracji działalności Centrum Myśli Jana Pawła II. Najbliższy rok pracy Centrum poświęcony będzie tematowi wolności – zapowiadają organizatorzy.

Wieczorem o 20.00 w kościele św. Jacka odbędzie się koncert "Nieszpory. Artyści polscy Janowi Pawłowi II w hołdzie". Koncert ten, organizowany pod patronatem prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego odbędzie się równolegle w trzech miastach: Warszawie, Krakowie i Gdańsku. Miasta te będą połączone specjalnym telemostem, koncerty będzie transmitować TVP1. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Miłośników Muzyki Chrześcijańskiej Gospel, a partnerami i współorganizatorami wszystkie trzy Urzędy Miejskie. Podczas koncertu zabrzmią po raz pierwszy kompozycje wybitnych polskich twórców – Stanisława Fijałkowskiego, Zygmunta Koniecznego, Włodzimierza Korcza, Leszka Możdżera, Włodzimierza Nahornego, Tadeusza Leśniaka, Piotra Rubika i Jerzego Szymaniuka. Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się specjalny koncert pt. "Jan Paweł II in Memoriam" pod dyrekcją Placido Domingo. Rozpocznie się on o 18.30 w Teatrze Wielkim 2 kwietnia. W programie jest "Messa da Requiem" Giuseppe Verdiego. Organizatorzy koncertu zapowiadają, ze 23 i 24 marca od godz. 10 do 19 w kasach Teatru Wielkiego warszawiacy będą mogli odebrać kilkaset bezpłatnych biletów na ten koncert. Osoby, które nie zdobędą biletu do teatru będą mogły wysłuchać i obejrzeć koncert na specjalnych telebimach, które zostaną ustawione na Placu Piłsudskiego.

2 kwietnia o godz. 15.00 ma też nastąpić odsłonięcie specjalnego napisu przy kościele św. Anny w Warszawie. Mają to być słowa Papieża wypowiedziane tuż przed śmiercią do młodzieży: "Szukałem Was, a teraz Wy przyszliście do mnie. I za to wam dziękuję". 10-centymetrowe litery z brązu będą nawiązywać do umieszczonej już przy kościele tablicy upamiętniającej spotkanie Ojca Świętego z młodzieżą przed kościołem św. Anny 3 czerwca 1979 r.

inf. KAI

 

Zobacz także