Msza dla fanów muzyki country odbędzie się w Mrągowie

Msza dla fanów muzyki country została odprawiona w Mrągowie. Inicjatywa tamtejszej rzymskokatolickiej parafii św. Wojciecha oraz portalu muzycznego Salomon związana jest z 24. Międzynarodowym Festiwalem "Piknik Country", który trwał od 29 do 31 lipca w mrągowskim amfiteatrze. Oprawę muzyczną Mszy św. "w stylu country" zapewnili wykonawcy polskiej sceny country: Lonstar i Tomasz Szwed.

Organizowany przez Stowarzyszenie Muzyki Country i Władze miasta Mrągowa Piknik odbył się w tym roku pod honorowym patronatem ambasadora Stanów Zjednoczonych w Polsce. Msza św. została odprawiona 31 lipca o godz. 10.30 w kościele pw. św. Wojciecha, przy ul. Królewieckiej 32 w Mrągowie.

Informacja o oprawie muzycznej Mszy św. "w stylu country" wydaje się niepokojąca – szczególnie w świetle ostatnich dokumentów Kościoła, dotyczących liturgii. Po "mszy hip-hopowej", która odbyła się przed rokiem w kościele pw. Ojca Pio w Grajewie k. Ostrołęki, "msza w stylu country" może okazać się kolejnym przykładem "nadmiernej kreatywności" w liturgii, którą piętnuje niedawno wydany dokument Instrumentum laboris (por. 27), przygotowujący do październikowego Synodu Biskupów.

Country to odmiana muzyki rozrywkowej, powstała z połączenia folku, bluesa i rock and rolla. Niekiedy zawiera też elementy muzyki jazzowej (tzw. country-swing). Popularna początkowo w południowych i wschodnich stanach USA, zwłaszcza wśród kierowców wielkich ciężarówek, dość szybko zyskała zwolenników na całym świecie, wywierając wpływ na rozwój muzyki rockowej lat 70. i 80. XX wieku. Utwory country to z reguły dynamiczne, proste piosenki oparte na schemacie rockandrollowym i liryczne ballady, nierzadko w rytmie walca. Ich teksty opowiadają o codziennych sprawach zwykłych ludzi (miłość, praca, zabawa, problemy finansowe, kłopoty z dziećmi itp.).

Na podst. inf. wł. i KAI

 

Zobacz także