Mozaiki w Rawennie

 Jest we włoskiej Rawennie wiele ciekawych kościołów z samego końca starożytności.

Chciałem wspomnieć o jednym z nich, pod wezwaniem św. Witalisa (San Vitale).

Piękne mozaiki zawarte w jego prezbiterium, można dość precyzyjnie datować. Powstały w latach czterdziestych VI wieku. Dwie z nich zawierają bowiem przedstawienie odpowiednio cesarza Justyniana i cesarzowej Teodory w otoczeniu dworu każdej z tych postaci. Nie mogły zatem powstać przed rokiem 540, kiedy to bizantyjski wódz Belizariusz zdobył ostrogocką do tego czasu Rawennę, a jednocześnie miały to zwycięstwo upamiętnić.

W sensie politycznym, a także i artystycznym są to z całą pewnością mozaiki bizantyjskie. A jednak w płaszczyźnie teologicznej i duchowej można rzecz, że są to mozaiki rzymskie. Bo oto w lunetach pod kopułą, po prawej i lewej stronie ołtarza znajdują się dwie inne mozaiki. Jedna przedstawia ofiary Abla i Melchizedeka, druga ofiarowanie Izaaka.

Nie wiem czy jest jakaś inna anafora niż Kanon Rzymski, która jednocześnie przywołuje Abla, Abrahama i Melchizedeka, w każdym razie jestem pewien, ze takiego odwołania nie ma w liturgii bizantyjskiej.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Piotr Chrzanowski

Z wykształcenia inżynier mechanik, od dłuższego czasu z zawodu dyrektor. Mieszka pod Bydgoszczą. Mąż z ponad dwudziestoletnim stażem i ojciec dwóch synów w wieku licealnym.