Medytacje do modlitw mszalnych – wprowadzenie
Nie tak dawno ks. Maciej Zachara MIC publikował na swoim blogu notatki na temat pochodzenia kolekt mszalnych w Mszałach Pawła VI i Piusa V. Od nowego roku liturgicznego, który rozpoczynamy dzisiejszą niedzielą, postanowiłem przygotowywać nagrania medytacji, inspirowanych modlitwami stanowiącymi formularz mszalny poszczególnych niedziel.
W tym wpisie zamieszczam dwa nagrania z wprowadzeniem do tych medytacji.
W pierwszym wprowadzeniu przedstawiam 10 argumentów dlaczego warto pochylać się nad tymi modlitwami, dlaczego warto je medytować.
W drugiej części wprowadzenia zastanowimy się jaką rolę w strukturze Mszy św.odgrywają poszczególne oracje i jakie mają znaczenie teologiczne i liturgiczne.
Chciałbym tu od razu zaznaczyć, że nie będzie to naukowa hermeneutyka modlitw mszalnych, nie będę również powielał pracy ks. Macieja przywołując wpisy o pochodzeniu danych oracji. Jak sama nazwa wskazuje będą to raczej medytacje duchowe inspirowane poszczególnymi modlitwami.
Medytacje oryginalnie są zamieszczane na mojej stronie, www.baptysterium.pl.
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wielkopostne postanowienie na przyszły rok
Złożenie publicznie na piśmie takiej deklaracji pomoże mi dotrzymać słowa i nie zapomnieć. Dawno, dawno... więcej
-
Anafora św. Marka Ewangelisty, cz. III: od...
Dziś dokończenie aleksandryjskiej anafory św. Marka. Tekst z komentarzami od wprowadzenia do „Sanctus” aż do... więcej
-
Anafora św. Marka Ewangelisty (I)
Dziś przypada liturgiczne święto św. Marka Ewangelisty. Kościół aleksandryjski od najdawniejszych czasów czcił go jako... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Ks. Krzysztof Porosło
Ksiądz archidiecezji krakowskiej (święcenia przyjął w 2013 r.). W 2015 r. rozpoczął studia doktoranckie z teologii dogmatycznej na Uniwersytecie Nawarry w Pampelunie (Hiszpania), które ukończył w 2019 r. obroną doktoratu. Od 2019 r. wykłada teologię dogmatyczną na Uniwersytecie Jana Pawła II w Krakowie. Od września 2020 r. jest diecezjalnym duszpasterzem akademickim przy Kolegiacie św. Anny w Krakowie. Pomysłodawca i współorganizator rekolekcji liturgicznych „Mysterium fascinans”, które odbywają się od 2008 r. Autor lub redaktor 15 książek poświęconych przede wszystkim zagadnieniom liturgicznym.