Liturgia kluczem do jedności lefebrystów z Kościołem

Zezwolenie Papieża na swobodne odprawianie Mszy w rycie trydenckim zostałoby bardzo dobrze przyjęte przez lefebrystów - ocenia ks. Janusz Królikowski, wykładowca Uniwersytetu św. Krzyża w Rzymie i Wydziału Teologicznego w Tarnowie. Paryski dziennik "Le Figaro" napisał niedawno, że lefebryści zwrócą się wkrótce do Papieża z prośbą o cofnięcie ekskomuniki ciążącej oraz zezwolenie na swobodne odprawianie Mszy św. w rycie trydenckim.

Teolog podkreśla, że każde działanie zmierzające do przywrócenia jedności w Kościele jest godne najwyższego uznania. Oczekuje się, że Benedykt XVI wkrótce cofnie ekskomunikę ciążącą na lefebrystach i zezwoli im na odprawianie liturgii w rycie sprzed Soboru Watykańskiego II. Ks. Królikowski zwrócił uwagę, że liturgia jest kluczem do jedności lefebrystów z Kościołem. – Każde działanie zmierzające do jedności zasługuje na uznanie i jest działaniem, którego Kościół się domaga. Zwłaszcza od Papieża, będącego znakiem jedności wspólnoty wierzących – powiedział ks. Królikowski.

Zdaniem teologa, Benedykt XVI widzi powrót lefebrystów najpierw pod znakiem liturgii, czyli "tego co jest ośrodkiem i podstawą życia Kościoła". – Jedność w liturgii, w modlitwie, jest tym, co najbardziej łączy i co jest najbardziej wyraźnym znakiem – stwierdził ks. Królikowski. Jednocześnie wykładowca rzymskiej uczelni podkreślił, że liturgia nie jest jedynym elementem powrotu do jedności, ale ten znak liturgiczny jest bardzo obiecujący i – zdaniem teologa – zostanie przez lefebrystów przyjęty bardzo dobrze.

Paryski dziennik "Le Figaro" poinformował niedawno, że stojący na czele lefebrystowskiego Bractwa św. Piusa X bp Bernard Fellay zwróci się do Benedykta XVI z prośbą o cofnięcie ekskomuniki ciążącej na należących do Bractwa biskupach. Według gazety, w liście do Watykanu znajdzie się także prośba o zezwolenie na swobodne odprawianie Mszy św. w rycie trydenckim.

Bractwo Kapłańskie św. Piusa X, założone w 1970 r. przez abp. Marcela Lefebvre’a, oprócz księży skupia także 178 seminarzystów, 70 braci zakonnych i 133 siostry zakonne. Wokół Bractwa gromadzi się ok. 150 tys. wiernych w 50 krajach, w tym w Polsce.

inf. KAI

 

Zobacz także