Kraków: Misterium na Boże Narodzenie u dominikanek

W sobotę, 13 stycznia o godz. 19:30 w kościele mniszek dominikańskich pw. NMP Śnieżnej na Gródku przy ul. Mikołajskiej 21, zostanie wykonane „Misterium o Bożym Narodzeniu”. Będzie można usłyszeć chorał gregoriański, polifonię średniowieczną oraz starowłoskie laudy.

– Chociaż okres Narodzenia Pańskiego w kalendarzu liturgicznym kończy się świętem Chrztu Pańskiego, w polskiej tradycji kolędowanie trwa przez cały styczeń. Dlatego także i my chcemy włączyć się w ten nurt wspólnego rozważania śpiewem tajemnicy Wcielenia Syna Bożego, Jezusa Chrystusa, który przyjął ludzkie ciało, rodząc się w betlejemskiej stajni – mówi o. Grzegorz Doniec OP. – Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy i muzycznego świętowania Narodzenia Boga – dodaje.

Na misterium złożą się laudy, czyli typowo włoskie, średniowieczne pieśni, powstałe w środowisku zakonów żebraczych, które miały na celu popularyzację najważniejszych prawd wiary. Często dla urozmaicenia śpiewu wykonywane były z wykorzystaniem instrumentów (liry, flety, bębny). Będzie można usłyszeć także kunsztowną polifonię francuską z XIII-wiecznego okresu Ars antiqua. W głównej mierze składają się na nią konduktusy i trzygłosowe motety.

Misterium wykona bractwo gregoriańskie San Clemente (dyr. Grzegorz Doniec) oraz jego przyjaciele: Maria Klich (śpiew, lira korbowa), Maria Dąbek, Magdalena Sikora, Marcin Wasilewski-Kruk i Maciej Michalik.

Bractwo San Clemente działa od 2015 r. przy klasztorze oo. Dominikanów w Krakowie. Członków bractwa łączy wspólna pasja, jaką jest śpiew, modlitwa, odkrywanie i przywracanie skarbów muzyki dawnej oraz tradycyjnej do ich właściwej przestrzeni: liturgii czy nabożeństw. Przez muzykę pragną wysławiać Pana Boga i w ten sposób pomagać innym w przeżywaniu piękna liturgii. Występy bractwa San Clemente są nie tylko koncertami muzycznymi, lecz także głęboką formą modlitwy śpiewem, połączoną z przeżyciem duchowym. Członkowie bractwa śpiewają chorał gregoriański, muzykę polifoniczną, korsykańską, gruzińską jak i polskie pieśni tradycyjne.

Zobacz także