Kraków: Chór Dominikańskiego Ośrodka Litirgicznego zaśpiewa u jezuitów
W środę, 29 czerwca podczas Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego wykona Mszę D-dur op. 86 Antonína Dvořáka na chór i organy. Rozpoczęcie o godzinie 19:30 w bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kopernika 26 w Krakowie.
Partię organów wykona Henryk Krawczyk, zaś całość poprowadzi Ewa Kieres. Mszy będzie przewodniczył ks. Kacper Nawrot.
Msza D-dur op. 86 Antonína Dvořáka powstała w roku 1887 na zamówienie Josefa Hlavki, architekta i mecenasa sztuki, przyjaciela kompozytora. Utwór miał uświetnić uroczystość konsekracji nowej kaplicy zamku w Lužanach. Ze względu na rozmiary tego miejsca kompozytor, doskonale władający środkami orkiestrowymi, zrezygnował z monumentalnej obsady. Powstało dzieło kameralne, na chór, solistów ad libitum i organy.
Dvořák w dniu ukończenia pracy nad utworem pisał: „Szczęśliwie ukończyłem dzieło i jestem z niego bardzo zadowolony – myślę, że spełni swe zadanie. Można je opisać słowami: wiara, nadzieja i miłość do wszechmogącego Boga i dziękczynienie za wielki dar, który pozwolił mi tworzyć na chwałę i cześć Najwyższego (…). Nie dziw się mej pobożności – artysta który pobożny nie jest, nie mógłby dokonać czegoś podobnego. Czyż nie wynika to z dokonań Bacha, Beethovena, Rafaela i wielu innych?”.
Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego pracujący pod dyrekcją Ewy Kieres, od 2015 roku realizuje cel szerzenia wartościowej muzyki sakralnej. O ile to możliwe, wykonuje utwory stworzone na potrzeby liturgiczne, włączając je w celebrację nabożeństw. Celem Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny, która założyła i prowadzi chór, jest bowiem odkrywanie i promowanie takich form kultury, które pomogą wiernym uczestniczyć w liturgii. W repertuarze chóru znajdują się utwory m.in. Duruflé, Poulenca, Haendla, Faurégo czy Dvořáka. Jednym z pierwszych projektów chóru było wykonanie, w ramach uroczystości związanych z obchodami 800. rocznicy założenia zakonu dominikańskiego, Te Deum HWV 278 (utrechckie) Georga Friedricha Haendla, z towarzyszeniem solistów i orkiestry.
Po raz pierwszy zespół włącza się w celebrację Mszy świętej w formie nadzwyczajnej rytu rzymskiego. Jest to naturalna konsekwencja obcowania z muzyką minionych epok. Właśnie dla tej przedsoborowej formy mszy zostało skomponowane dzieło, które wykonuje chór. Dopiero podczas celebracji mszy świętej kompozycja Antonína Dvořáka osiąga pełne znaczenia brzmienie i spełnia swój podstawowy cel, którym jest służba Bogu. Od wielkich mistrzów chcemy nauczyć się, jak czcić Boga. Wierzymy, że wielkim dziełom kultury pełen blask przywróci włączenie ich w kult, dla którego powstały.
Ewa Kieres ukończyła studia na Wydziale Twórczości, Interpretacji i Edukacji Muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dyrygentury chóralnej prof. dr hab. Lidii Matynian (dyplom z wyróżnieniem). Prowadzi Chór V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, z którym realizuje różne projekty, zarówno a cappella, jak i wokalno-instrumentalne. Chór V LO jest laureatem wielu konkursów na szczeblu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym. Swoją pasję w zakresie chóralistyki Ewa Kieres rozwija również jako członkini Chóru Kameralnego Lege Artis. Ukończyła również studia na Wydziale Instrumentalnym krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie oboju. Jako dyrygent i instrumentalistka współpracuje z różnymi zespołami. Od wielu lat związana jest z bazyliką oo. Dominikanów w Krakowie. Od 2015 roku prowadzi Chór Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego.
Henryk Krawczyk – muzyk, organista, odbył studia w sekcji muzyki liturgicznej przy Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Absolwent Akademii Muzycznej w klasie organów prof. Joachima Grubicha. Od 1996 roku pełni funkcję organisty w kościele oo. Dominikanów w Krakowie, gdzie w sposób wybitny akompaniuje chórom i wykonuje utwory solowe, dawne i współczesne. Podczas warsztatów muzycznych prowadził zajęcia dla organistów. Wziął udział w szeregu nagrań wydanych nakładem Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego (Pieśń o nadziei, Witaj Maryjo, Duszo Chrystusowa i inne). Na płytach Niepojęta Trójco i Regnavit Dominus można usłyszeć jego autorskie preludia organowe. Człowiek niezwykle skromny i uduchowiony, o niespotykanej wrażliwości muzycznej.
Patronat nad wydarzeniem objęły serwisy Liturgia.pl oraz Dominikanie.pl.
[wydarzenie_fb numer_wydarzenia=1760134497595191/” target=”_blank”>
Zobacz także
-
Czy msza może być nieważna?
Pytanie o ważność mszy świętej może pojawić się w życiu katolika, pragnącego świadomie przeżywać liturgię.... więcej
-
Podręcznik liturgii nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego „Servite...
Wydawnictwo Benedyktynów Tyniec opublikowało podręcznik dla ministrantów i ceremoniarzy do liturgii w nadzwyczajnej formie rytu... więcej
-
Podręcznik „Servite Domino” dla ministrantów nadzwyczajnej formy...
W publikacji będzie można znaleźć między innymi: krótką historię liturgii rzymskiej, podstawy kalendarza liturgicznego, opis... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej