Inauguracja Festiwalu Muzyki Sakralnej na Jasnej Górze

Liturgiczna inauguracja 16. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" odbyła się 2 maja w Bazylice Jasnogórskiej. Prawykonanie dzieła Pawła Łukaszewskiego "Messa per voci e fiati", uświetniło Mszę św. dla uczestników Festiwalu, sprawowaną pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.

"Pragniemy inaugurować Festiwal w sposób liturgiczny, bo wiemy, że Eucharystia to najpiękniejszy wyraz naszej modlitwy" – powiedział witając zgromadzonych o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry. Bp Antoni Długosz podkreślił, że "Gaude Mater" stanowi płaszczyznę spotkania wiary i kultury. "Wspaniałe arcydzieła muzyczne, literackie i teatralne oraz inne wyniki twórczości ludzkiego ducha stanowią zbiór prawdziwych skarbów, które przemawiają do nas językiem piękna, dźwięku i symboli. To one pozwalają nam zrozumieć, że między wiarą i sztuką, twórczością człowieka i dziełem Boga Twórcy wszelkiego, prawdziwego piękna, istnieje najgłębsza harmonia" – powiedział kaznodzieja.

Zawsze podczas liturgicznej inauguracji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej odbywa się prawykonanie specjalnie skomponowanej mszy. W tym roku zaprezentowano dzieło Pawła Łukaszewskiego "Messa per voci e fiati".

– Chodzi o to, aby pokazać, że muzyka liturgiczna może być piękna, może być arcydziełem. "Messa per voci e fiati" jest utworem, który trwa ponad dwadzieścia minut i powinien być wykonywany podczas Liturgii, oczywiście przez dobre chóry- powiedział kompozytor. Dodał, że dla niego muzyka jest sposobem wyrażania wiary. "Messa per voci e fiat" została wykonana przez jeden z najlepszych brytyjskich chórów śpiewających muzykę religijną "The Holst Singers" pod dyrekcją Stephana Laytona.

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", organizowany w Częstochowie od 1991 roku pod patronatem Ministerstwa Kultury i Sztuki oraz Episkopatu Polski, jest obecnie jedną z największych imprez muzycznych i jedyną o tak szerokiej formule w Polsce. Zalicza się również do czołówki Festiwali w Europie. Tegoroczna edycja poświęcona jest muzyce chrześcijańskiej Wschodu i Zachodu.

inf. KAI

 

Zobacz także