IV Prefacja wielkopostna / Prefacja wielkopostna
Notatki nt. pochodzenia IV Prefacji wielkopostnej. Jest to jednocześnie jedyna Prefacja wielkopostna w Mszale Piusa V.
Oficjalny polski przekład:
Ty przez post cielesny uśmierzasz wady, podnosisz ducha, udzielasz cnoty i nagrody, przez naszego Pana Jezusa Chrystusa.
Oryginał łaciński:
Qui corporali ieiunio vitia comprimis, mentem elevas, virtutem largiris et praemia, per Christum Dominum nostrum.
Pochodzenie:
Jest to stara rzymska prefacja wielkopostna. Zawiera ją Sakramentarz Gregoriański typu II (ok. 650/683 r.) jako prefację piątku I tygodnia Wielkiego Postu (GrP 161), stąd przejęły ją Frankijskie Sakramentarze Gelazjańskie (archetyp we Flavigny, ok. 760/770 r.), ale jako prefację Środy Popielcowej. W identycznej funkcji wziął ją Suplement św. Benedykta z Aniane do papieskiego Sakramentarza Gregoriańskiego (ok. 810/815 r.; Sp 1546). Jeszcze w niektórych późniejszych sakramentarzach będzie to jedynie prefacja Środy Popielcowej (np. w gregoriańskim Sakramentarzu z Fuldy, ok. 975 r.; F 369), jednak w późniejszej liturgii Rzymu stanie się ona jedyną prefacją wielkopostną. Tak poświadcza Ordinarium Innocentego III (ok. 1213/1216 r.) i tak będzie w późniejszych mszałach.
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wielkopostne postanowienie na przyszły rok
Złożenie publicznie na piśmie takiej deklaracji pomoże mi dotrzymać słowa i nie zapomnieć. Dawno, dawno... więcej
-
Czy msza może być nieważna?
Pytanie o ważność mszy świętej może pojawić się w życiu katolika, pragnącego świadomie przeżywać liturgię.... więcej
-
Biblijna Droga Krzyżowa: Jezus z szat obnażony
Radzę ci nabyć u mnie złota w ogniu oczyszczonego, abyś się wzbogacił, i białe szaty,... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....