II Prefacja wielkopostna
Notatki nt. pochodzenia II Prefacji wielkopostnej
Oficjalny polski przekład:
Ty nam dajesz czas łaski i zbawienia, abyśmy oczyścili serca od nieuporządkowanych przywiązań i wśród spraw doczesnych troszczyli się przede wszystkim o wieczne zbawienie.
Oryginał łaciński:
Qui filiis tuis ad reparandam mentium puritatem, tempus praecipuum salubriter statuisti, quo, mente ab inordinatis affectibus expedita, sic incumberent transituris ut rebus potius perpetuis inhaererent.
Pochodzenie:
To jest nowa prefacja, skomponowana w ramach posoborowej reformy liturgii, z wykorzystaniem dawnych źródeł patrystycznych i liturgicznych.
Oto źródła poszczególnych fraz:
– „ad reparandam mentium puritatem” – homilia 42 św. Leona Wielkiego;
– „inordinatis affectibus expedita” – prefacja suchych dni wrześniowych w Sakramentarzu Leoniańskim (= Sakramentarz z Werony; ok. 560/590 r.) – Ve 890; autorem prefacji może być papież Wigiliusz (537-555);
– „sic incumberent transituris ut rebus potius perpetuis inhaererent” – wg Modlitwy nad ludem z Mszy w rocznicę święceń biskupich papieża w Sakramentarzu Leoniańskim – Ve 1020; modlitwa wykorzystana także w Sakramentarzu Gelazjańskim (ok. 628/715 r.) jako Modlitwa nad ludem w sobotę IV tygodnia Wielkiego Postu – GeV 253; autorem modlitwy prawdopodobnie jest papież św. Gelazy I (492-496), który skomponował całe serie formularzy mszalnych przeciw pogańskiemu świętu Luperkaliów, formularz z tą modlitwą został prawdopodobnie użyty w niedzielę 2 kwietnia 495 r. (niedziela po Wielkanocy).
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Wielkopostne postanowienie na przyszły rok
Złożenie publicznie na piśmie takiej deklaracji pomoże mi dotrzymać słowa i nie zapomnieć. Dawno, dawno... więcej
-
Czy msza może być nieważna?
Pytanie o ważność mszy świętej może pojawić się w życiu katolika, pragnącego świadomie przeżywać liturgię.... więcej
-
Biblijna Droga Krzyżowa: Jezus z szat obnażony
Radzę ci nabyć u mnie złota w ogniu oczyszczonego, abyś się wzbogacił, i białe szaty,... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
Maciej Zachara MIC
Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....