Eucharystia może łączyć Kościoły chrześcijańskie

O Eucharystii, która może łączyć różne Kościoły chrześcijańskie, zwłaszcza wschodnie, mówiło 11 października na Synodzie Biskupów 11 gości z innych wyznań, w tym 9 przedstawicieli chrześcijan wschodnich. Ponadto na XIV kongregacji generalnej wystąpiło też 4 biskupów katolickich, którzy mówili m.in. o problemach wynikających z niedostatecznej liczby księży.

Reprezentujący Patriarchat Ekumeniczny Konstantynopola metropolita Pergamonu Jan (Zizioulas), były rektor Akademii Teologicznej w Atenach wyraził radość z zaproszenia go na to spotkanie, na które "odpowiedzieliśmy z wdzięcznością i miłością" oraz z faktu, że ten Synod jest poświęcony Eucharystii. Zaznaczył, że również dla prawosławnych jest ona sercem Kościoła. "Na tej podstawie możemy kontynuować oficjalny dialog teologiczny, który wchodzi obecnie w nową fazę" – dodał mówca. Podkreślił, że właśnie eklezjologia eucharystyczna może prowadzić do przezwyciężenia tysiącletniego podziału.

Również o. Filip Wasilcew z Patriarchatu Moskiewskiego przypomniał, że "Eucharystia jest centralnym i najważniejszym punktem życia Kościoła i dla wszystkich chrześcijan", toteż osłabienie świadomości eucharystycznej prowadzi do zniszczenia świadomości kościelnej oraz do błędów w rozumieniu wartości chrześcijańskich. Zadeklarował gotowość dzielenia się doświadczeniami swego Kościoła w tej dziedzinie z katolikami. Podkreślił, że w prawosławiu rosyjskim przygotowanie do komunii obejmuje, oprócz przygotowania wewnętrznego, również 3-dniowy post ścisły, specjalne modlitwy i post od północy. Dodał, że w okresie prześladowań w Kościele rosyjskim odrodziła się i upowszechniła praktyka częstej komunii.

Również inni delegaci Kościołów wschodnich – ormiańskiego, syryjskiego i koptyjskiego – podkreślali znaczenie przygotowania do komunii, zwłaszcza przez spowiedź i post eucharystyczny, który na Wschodzie był i jest bardzo surowy. Delegaci zachodnich wspólnot kościelnych, m.in. anglikańskiej i luterańskiej, poruszali ekumeniczne aspekty Eucharystii, w tym problem interkomunii.

Ponadto zabrało jeszcze głos 4 biskupów: z Beninu, Kostaryki, Brazylii i USA. Podjęli m.in. problem małej liczby księży. Brazylijski kardynał Geraldo Majella Agnelo mówił o roli świeckich w roznoszeniu komunii chorym i więźniom. Metropolita Pittsburgha w USA dla Rusinów obrządku bizantyńskiego abp Basil Myron Schott zwrócił uwagę na osiągnięcia odnowy liturgicznej w katolickich Kościołów wschodnich Stanów Zjednoczonych. Mają one 17 diecezji tradycji bizantyńskiej, antiocheńskiej, chaldejskiej i ormiańskiej. W USA są też liczne wspólnoty prawosławne tych samych tradycji. Prowadzi się z nimi dialog i częsta jest wspólna modlitwa – dodał arcybiskup.

inf. KAI

 

Zobacz także