Cierpliwość i realizm
Poniedziałek XIII tygodnia zwykłego, lit. słowa: Rdz 18,16–33; Mt 8,18–22
Nie zniszczę przez wzgląd na tych dziesięciu (Rdz 18,32).
Jak łatwo „wyhandlować” u Boga miłosierdzie, jeśli znajdzie się choćby niewielkie dobro. Pan Jezus opowiedział w Ewangelii przypowieść o zasiewie, w której gospodarz, ze względu na ocalenie dobrego ziarna, nie pozwala zniszczyć chwastów przed żniwami. Jeżeli jest nawet niewiele dobra, Bóg stara się je pielęgnować i wzmacniać, aby wzrastało.
Wielka jest Jego nadzieja i ufność położona w człowieku. Niestety, w Sodomie, jak wiemy z dalszej historii, nie znalazło się nawet dziesięciu sprawiedliwych!
Taka sytuacja powinna wzbudzić naszą refleksję. Ogromne miłosierdzie Boga i Jego cierpliwość stają się często sposobnością do lekceważenia niebezpieczeństwa. Istnieje zdumiewająca nieodpowiedzialność ludzi wobec grożącej tragedii. Dzisiaj bardzo mocno narzuca się w kontekście Sodomy zagrożenie katastrofą ekologiczną i zupełnym brakiem poważnej refleksji całej społeczności ludzkiej na ten temat. Potworne szkody, jakie powstają codziennie na Ziemi, są przerażające, a świadomość tego jest, niestety, niewielka. Czy to wynik głupoty, czy braku odwagi poniesienia konsekwencji i koniecznej rezygnacji z dotychczasowego komfortu?
Podobna jest sytuacja w dziedzinie wychowawczej w wymiarze społecznym. Brak często podstawowej kultury, brak sztuki opanowywania własnych chęci i ograniczania własnych popędów, brak szacunku do drugiego człowieka. Brutalizm, chamstwo, wulgaryzm, seksizm… lansowane jako styl życia. O co chodzi? Tragedia wisi w powietrzu. Czy liczenie, że jakoś to będzie? Tak to dzisiaj wygląda. Zupełnie podobnie jak w Sodomie przed tragedią.
Na świecie jednak przecież o coś chodzi! Życie nie jest jedynie do przeżycia lepszego lub gorszego, bardziej lub mniej wygodnego. Ono jest etapem przed czymś o wiele poważniejszym. W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus wskazuje na powagę wyboru Jego i jego nauki wobec tego, co dzieje się na świecie. W obu przypadkach kandydatom na uczniów stawiane są duże wymagania. Pierwszy, uczony w Piśmie, słyszy zdanie o braku jakiegokolwiek zabezpieczenia materialnego na tej drodze. Nauka Ewangelii to nie spokojne studia dające potem awans absolwentowi, a z awansem także dobrą pracę i zarobek. To raczej los żołnierza, którego wojna może zaprowadzić w najtrudniejsze sytuacje. Tak było w życiu św. Pawła. Drugi kandydat na ucznia pragnie jedynie pójść „pogrzebać ojca”. Pewnie nie chodziło o fakt, że ojciec właśnie umarł, ale o sytuację spodziewanej niedługo śmierci. Wymaganie: Pójdź za Mną, a zostaw umarłym grzebanie ich umarłych! (Mt 8,22), brzmi surowo, bez miłosierdzia. Inaczej zachował się Eliasz, gdy Elizeusz chciał się pożegnać ze swymi rodzicami. Pan Jezus w tej odpowiedzi zawarł wymaganie, które wprost wypowiedział gdzie indziej: Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien (Mt 10,37). Sprawa królestwa Bożego jest wartością, której nie można w żaden sposób porównywać do trosk dotyczących tego świata, nawet jeżeli są to troski dla nas najważniejsze. Aby pójść za Chrystusem i stać się Jego uczniem, trzeba „opuścić wszystko”. Konkretnie oznacza to, że nic nie może być ważniejsze niż sprawa królestwa Bożego i miłość Chrystusa. Być może, brak takich zdecydowanych świadków wiary jest powodem braku poważnego traktowania wiary i jej wymagań?
Włodzimierz Zatorski OSB
Fragment książki „Rozważania liturgiczne na każdy dzień”, t. 4, Tyniec 2010. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Wydawnictwa Benedyktynów Tyniec.
Zobacz także
-
Kraków: „Koncert z Pompą” na 10 lat zespołu Lege...
Rozpoczynają się obchody Jubileuszu 10-lecia powstania Chóru Kameralnego Lege Artis – ludzi, których połączyła muzyka. W ramach... więcej
-
Służba i władza – komentarz na wspomnienie...
2 Kor 4,1–2.5–7 Łk 22,24–30 Władza jako służba to piękna idea, ale jednocześnie bardzo trudna... więcej
-
Skorzystać z Bożego bogactwa
Święto Benedykta, opata, patrona Europy, liturgia słowa: Prz 2, 1-9; Mt 19, 27-29 Święty Piotr,... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
-
23 lis
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego ze Sławomirem Witkowskim
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji… więcej
-
13 gru
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu” na Wrzecionie
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą… więcej