Bp Jan Zając konsekrował dziesięć dziewic i dwie wdowy

Katechetka, lekarka i pielęgniarka - w sumie dziesięć dziewic i dwie wdowy złożyły 8 grudnia wieczorem w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach śluby czystości. Obrzędom przewodniczył bp Jan Zając. To pierwsza tego typu otwarta uroczystość, jaka odbyła się na terenie archidiecezji krakowskiej.

Pani Wanda od 12 lat jest wdową. Przed uroczystością powiedziała, że czuła już dawno, że takie powołanie jest jej drogą, a sama konsekracja nie zmieni jej życia, ale przypieczętuje wcześniej podjętą decyzję. – Wszędzie tam, gdzie jestem, staram się świadczyć o Chrystusie: żyć prawdą, być uczciwą, aby moje życie coraz bardziej stawało się głoszeniem Ewangelii – mówiła. Pani Antonina jest katechistką we wspólnocie neokatechumenalnej. – Nigdy nie myślałam, żeby być w zakonie. Nie podobało mi się takie życie. Chciałam robić dalej to, co robię, ale mieć jakby pieczęć Kościoła, być w szczególny sposób poświęconą Panu Bogu – tłumaczyła. Kobieta wyznała, że dla wielu znajomych jej decyzja była zaskoczeniem. – Nikomu o tym nie mówiłam do czasu, kiedy otrzymałam na piśmie zgodę abp. Dziwisza. Dla mojej wspólnoty nie była to jednak żadna tajemnica- dodała.

Kobiety złożyły ślub czystości, który oznacza, że resztę swego życia chcą poświęcić służbie Bogu i Kościołowi. Uroczystość odbyła się w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach.

Konsekrowane wdowy i dziewice mają od trzydziestu kilku do sześćdziesięciu kilku lat. Większość z nich pracuje i ma wyższe wykształcenie. Ksiądz Stanisław Szczepaniec, który przygotowywał je do obrzędu, powiedział, że publiczne złożenie ślubu czystości jest wyrazem ich pełnego oddania. – Zobowiązują się one do gorliwszej modlitwy i służby Kościołowi – tłumaczył. Jego zdaniem, taka forma życia w Kościele będzie się coraz bardziej rozwijała, gdyż "wiele osób nosi w sobie takie pragnienia". Dziewice i wdowy musiały uzyskać zgodę na konsekrację od biskupa diecezji. Wcześniej przygotowywały się do tego obrzędu przez modlitwę i rekolekcje.

Często służą Kościołowi, prowadząc grupy formacyjne. Tworzą stowarzyszenia lub działają indywidualnie w swoich środowiskach: w pracy, w rodzinie, wśród przyjaciół. W Kościele katolickim są trzy indywidualne formy życia konsekrowanego: pustelnicy, dziewice i wdowy. Istniały one już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jeszcze zanim powstały zakony. W ciągu stuleci zapomniano o nich. Zaczęły się odradzać po II Soborze Watykańskim. Na świecie są one znacznie bardziej popularne niż w Polsce. W naszym kraju są obecnie 52 dziewice i 53 wdowy konsekrowane oraz 7 pustelników.

 

Zobacz także