Sanktuarium Matko Bożej Kodeńskiej

W województwie lubelskim, niedaleko przejścia granicznego w Terespolu położony jest Kodeń. Tutaj w 1629 r. Mikołaj Sapieha Pobożny rozpoczął budowę Bazyliki pod wezwaniem św. Anny, do której w 1631 r. sprowadził z Rzymu cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej, nazwanej później Matką Bożą Kodeńską.

Sanktuarium Niezwykle zawikłane są dzieje tego obrazu, sięgają bowiem aż do VI wieku. Wówczas to w posiadaniu papieża Grzegorza Wielkiego znajdowała się cudowna figura Matki Bożej, wedle legendy wyrzeźbiona przez św. Łukasza Ewangelistę, którą papież podarował swojemu przyjacielowi – biskupowi Leandrowi. Ten umieścił ją w sanktuarium w Guadelupe w Hiszpanii. Tutaj, wzorując się widokiem figury, biskup Augustyn z Canterbury namalował obraz, który umieszczono w papieskiej kaplicy.

W tej kaplicy wiele lat później ujrzał obraz książę Mikołaj Sapieha Pobożny, który przyjechał do Rzymu, szukając uzdrowienia z choroby. Podczas mszy sprawowanej przez papieża Urbana VIII doznał uzdrowienia. Wówczas to, wierząc w niezwykłe działanie obrazu, za wszelką cenę postanowił go zdobyć i umieścić w budowanej przez siebie Bazylice w Kodniu. Przekupił zakrystiana papieskiego, który wykradł dla niego obraz. Wywiózł go z Rzymu, nie ulegając obawom przez klątwą (zakaz wstępu do świątyni, zakaz uczestniczenia we mszy św., zakaz przystępowania do spowiedzi i komunii), jaką rzucił na niego Urban VIII. Obraz umieścił najpierw w kaplicy zamkowej, a następnie w świątyni, którą wybudował. Nie miał jednak prawa wstępu do tej świątyni, ponieważ był wyklęty z Kościoła. Sytuacja odmieniła się po trzech latach. Wówczas to książę Sapieha odwiódł króla Władysława IV od pomysłu poślubienia protestantki i uratował tym samym kraj przed zalewem protestantyzmu. Dzięki temu papież zdjął z niego klątwę. Książę w podziękowaniu udał się na pielgrzymkę do Rzymu, skąd przywiózł około 100 Relikwii Świętych. Część z nich skradziono, ale około 60 nadal pozostało w Kodniu.

SanktuariumW czasie rozbiorów Polski Kodeń został ukarany za to, że jego mieszkańcy brali udział w Powstaniu Styczniowym. Miasto straciło prawa miejskie, świątynia została zamknięta, a następnie zamieniona na pawosławny kościół. Cudowny obraz został wywieziony do Czestochowy na Jasną Górę, gdzie przebywał przez 52 lata. W 1927 r. sprowadzono do Kodnia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którzy odnowili Bazylikę i podjęli starania o sprowadzenie obrazu. We wrześniu 1927 r. obraz wrócił do Bazyliki.

Podobnie jak inne sanktuaria, Kodeń ma również swoją kalwarię. Wybudowano ją na terenie dawnego zamku, gdzie w latach 30-tych usypano wzgórze zwane kalwarią.Tu umieszczono ołtarz ze scenami z życia Maryi. W latach 70-tych powstała tutaj Droga Krzyżowa – artysta Tadeusz Niewiadomski wyrzeźbił wówczas około 100 postaci naturalnej wielkości, które umieszczono na kalwarii.

W 2005 r. został poświęcony ogród zielny Matki Bożej zwany labiryntem. Labirynt ten ma kształt rozwijających się płatków róży, co ma przypominać różaniec. Ogród ten jest trzecim takim ogrodem w Europie. Do ogrodu wchodzi się przez bramę – dwie tablice, na których wyryto dziesięć przykazań. Obok znajduje się fontanna oczyszczenia. Oprócz tej głównej fontanny są cztery boczne, w których umieszczone są w formie księgi Główne Prawdy Wiary.

Niedaleko labiryntu rozmieszczone są kapliczki różańcowe części radosnej. W pobliżu znajduje się także Rozlewisko Genezaret, które zaprojektowane zostało tak, by nawiązywało do ewangelii – są tam wyspy symbolizujące łodzie i główna wyspa – znak łodzi, z której nauczał Jezus.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony www.koden.com.pl

Zobacz także