Katedra w Anagni we Włoszech bez ławek i klęczników

Z zabytkowej katedry w Anagni w pobliżu Rzymu zniknęły ławki i klęczniki. Na ich miejscu, ale tylko w niedzielę i święta, pojawiły się plastikowe krzesła. Wywołało to protesty zarówno wiernych, jak i miłośników tego zabytku, wzniesionego w latach 1072-1104.

Miejscowy ordynariusz, do którego dotarły te uwagi, odpowiedział, że usunięto to wszystko, co zasłaniało wspaniałą posadzkę świątyni. Biskup Lorenzo Loppa dodał, że brak klęczników nie powinien niepokoić wiernych. "Kto jeszcze klęka w czasie Mszy św. odprawianych przez Ojca Świętego na Placu św. Piotra? W pierwszych wiekach chrześcijaństwa obowiązywał nawet zakaz klękania w czasie nabożeństw, robili to tylko niewolnicy" – wyjaśnił hierarcha.

Katedra w Anagni związana jest z kilkoma głośnymi wydarzeniami z dziejów Kościoła. Stamtąd papież Aleksander III rzucił klątwę na Fryderyka I Barbarossę, tam papież Bonifacy VIII został uwięziony przez mieszkańców za prześladowania swego poprzednika Celestyna V, tam wreszcie papież Aleksander IV kanonizował św. Klarę.

inf. KAI

 

Zobacz także