500 lat temu rozpoczęto budowę bazyliki św. Piotra

Żaden zabytek na świecie w takim stopniu, jak bazylika św. Piotra, nie może poszczycić się, że do jego powstania przyczynili się artyści tej miary, co Bramante, Antonio da Sangallo, Baldassarre Peruzzi, Michał Anioł, Rafael, Giacomo Della Porta, Domenico Fontana, Carlo Maderna i Gian Lorenzo Bernini. Przypomniał o tym 20 kwietnia archiprezbiter Bazyliki Watykańskiej kard. Francesco Marchisano podczas konferencji prasowej na temat obchodów 500. rocznicy rozpoczęcia jej budowy, która minęła 18 bm.

Kardynał podkreślił, że bazylika jest jednym z miejsc najczęściej odwiedzanym na świecie: "Każdego dnia mamy od 5 do 20 tys. zwiedzających, a czasami ich liczba dochodzi do 30 tysięcy". Mówca wyjawił, że każdego ranka odwiedza bazylikę. "Chętnie zatrzymuję się, by porozmawiać z którymś ze zwiedzających, pochodzących czasem z dalekich krajów i z podziwem słucham ich wrażeń z wizyty w tym kościele, którego struktura i wystrój artystyczny dokonują swoistej «pierwszej ewangelizacji»" – powiedział opiekun tej szczególnej świątyni.

Koadiutor archiprezbitera i zarazem wikariusz papieski dla Miasta Watykanu abp Angelo Comastri przypomniał dzieje dzisiejszej bazyliki i jej poprzedniczki, tzw. bazyliki konstantyńskiej. "Aż się prosi, aby zapytać, dlaczego, gdy postanowiono zbudować nową bazylikę, nie wybrano innego miejsca niż to strome watykańskie wzgórze? Odpowiedź jest oczywista: nie chciano się oddalić o centymetr od wzgórza, ponieważ prastara tradycja utrzymuje, że w tym miejscu pochowany został apostoł Piotr. Mówi o tym Euzebiusz z Cezarei w drugiej księdze swej historii Kościoła" – wyjaśnił arcybiskup.

Podkreślił następnie, że obchody 500. rocznicy rozpoczęcia budowy bazyliki św. Piotra "mają na celu podkreślenie tego faktu, aby ożywić na nowo nabożeństwo do tego Apostoła, abyśmy i my mogli powtórzyć za nim: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego», a także «Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham»".

Obchody rocznicowe rozpocznie Msza św. 29 czerwca, to jest w uroczystość św. Piotra i Pawła. Od 3 października do 8 marca 2007 roku czynna będzie wystawa zatytułowana "Petros Eni", czyli "Piotr jest tu", na której pokazany zostaną po raz pierwszy tabliczka z tym napisem, znaleziona około roku 200, dzięki której udało się zlokalizować miejsce, w którym pochowany został pierwszy Papież.

Poczta Watykańska wypuści z okazji jubileuszu serię dwóch znaczków pamiątkowych o nominałach 45 i 60 eurocentów.

inf. KAI

 

Zobacz także