Odpust i liturgia Niepokalanego Poczęcia Najśw. Maryi Panny

Penitencjaria Apostolska w dekrecie z dnia 29 listopada br. poinformowała o możliwości uzyskania odpustu zupełnego podczas tegorocznej uroczystości Niepokalanego poczęcia NMP. Penitencjaria przypomina także, że okazją do wydania tego dekretu jest również przypadająca 8 grudnia czterdziesta rocznica zamknięcia II Soboru Watykańskiego.

Aby uzyskać odpust, Stolica Apostolska nakazuje wziąć w tym dniu udział w publicznym nabożeństwie ku czci Matki Najświętszej, albo przynajmniej dać otwarte świadectwo pobożności maryjnej, odmawiając przed jej czczonym publicznie wizerunkiem "Ojcze nasz", "Skład Apostolski" oraz dowolną inwokację do Niepokalanej. Należy spełnić także zwykłe warunki – spowiedź sakramentalna, przyjęcie komunii świętej, brak przywiązania do jakiegokolwiek, nawet lekkiego grzechu, modlitwa w intencjach Ojca Świętego.

Odpustu będą mogli dostąpić w tym dniu również Ci wierni, którzy z powodu choroby bądź z innej, słusznej przyczyny nie mogąc spełnić powyższych warunków, wzbudzą w sobie żal doskonały, oraz prywatnie odmówią modlitwę do Najświętszej Maryi Panny w intencjach Ojca Świętego. Wierni ci są oczywiście zobowiązani spełnić pozostałe warunki tak szybko, jak to tylko będzie możliwe.

Poniżej przedstawiamy kościoły w Ostrołęce-Wojciechowicach, Łomży i Warszawie, w których w sposób szczególnie uroczysty sprawowana będzie liturgia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Tegoroczne propozycje obejmują zarówno liturgię posoborową, jak i według rytu trydenckiego, z towarzyszeniem chorału gregoriańskiego.

Wigilia uroczystości Niepokalanego Poczęcia

W środę, 7 grudnia o godz. 18.00 w pallotyńskim kościele pw. św. Wojciecha BM w Ostrołęce–Wojciechowicach sprawowana będzie łacińska liturgia Wigilii Niepokalanego Poczęcia NMP. O oprawę muzyczną zadba schola parafialna przygotowana przez Marcina Bornus-Szczycińskiego i Katarzynę Szmitko. Ostrołęcka schola zaprosiła do wspólnego śpiewu Zespół Muzyki Dawnej Voci Unite ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Łomży oraz ks. Szczepana Dobeckiego z WSD w Łomży. Części stałe zaczerpnięto z Graduału Sióstr Klarysek z Krakowa pochodzącego z roku 1257, natomiast propria z Graduału Dominikańskiego. Podczas liturgii wykorzystane zostaną zasady rytmiczne zawarte w paryskim traktacie De Musica Hieronima z Moraw z 1270 roku. Pomysłodawcą i koordynatorem tego wydarzenia jest ks. Tomasz Stefanowski SAC.

Uroczysta liturgia Niepokalanego Poczęcia

W czwartek, 8 grudnia o godz. 18.00 w kościele oo. Kapucynów pw. Matki Bożej Bolesnej sprawowana będzie łacińska liturgia Uroczystości Niepokalanego Poczęcia NMP. Tu także o oprawę muzyczną zadbją Zespół Muzyki Dawnej Voci Unite oraz schola gregoriańska WSD w Łomży. Całość przygotuje i śpiewowi przewodniczyć będzie Marcin Bornus-Szczyciński. Części stałe pochodzą z Graduału Sióstr Klarysek z Krakowa pochodzącego z 1257 roku, natomiast propria z Graduału Dominikańskiego.

Niepokalane Poczęcie w rycie trydenckim

W warszawskim kościele pw. św. Benona przy ul. Pieszej (Nowe Miasto) 8 grudnia o godzinie 18.00 odprawiona zostanie uroczysta liturgia Niepokalanego Poczęcia NMP w rycie trydenckim. Towarzyszyć jej będzie chorał gregoriański w wykonaniu zespołów Schola SS. Caeciliae, Hildegardis et Mechtildis oraz Schola Sanctae Crucis. Po Mszy św. wykład pt. Jaka interpretacja śpiewu gregoriańskiego i dlaczego wygłosi dr Adam T. Halamski (PAN). Obchodzy zakończą się Nieszporami o Niepokalanym Poczęciu NMP o godz. 20.15.

na podst. inf. wł., AB, Christianitas.pl

 

Zobacz także