Można zwiedzać krypty w klasztorze reformatów w Krakowie

Podziemia klasztoru ojców reformatów w Krakowie, skrywające zmumifikowane zwłoki zakonników i mieszczan, można zwiedzać w okresie wspominania Wszystkich Świętych. To jedyna okazja w roku, by zobaczyć niemal 70 ciał, które przez lata dzięki specyficznemu mikroklimatowi uległy mumifikacji.

Największym zagrożeniem dla mumii jest wilgoć. W ostatnich latach dzięki pomocy Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa wykonano izolację zachodniej części klasztornych murów, a w podziemiach umieszczono aparaturę, która utrzymuje w kryptach właściwą wilgotność powietrza, dzięki czemu udało się powstrzymać proces niszczenia mumii.

Potrzebny jest jednak remont krypt. Podziemia są udostępnione zwiedzającym we środę i czwartek w godz. 11-15 i 18-20. Każdy może przekazać dobrowolny datek na ratowanie zabytku.

Zwyczaj odwiedzania legendarnych krypt w okresie Wszystkich Świętych i Dnia Zadusznego należy do ulubionych tradycji krakowian. W tym czasie – bez względu na pogodę – do klasztoru ustawiają się ogromne kolejki. "Przychodzą zwłaszcza ci, którzy mają groby najbliższych zbyt daleko, by mogli się w tym dniu nad nimi pochylić" – opowiada gwardian zakonu franciszkanów reformatów w Krakowie o. Artur Machała. Jego zdaniem mroczna atmosfera krypt sprzyja rozważaniom nad przemijaniem i modlitwom za zmarłych.

Wielu krakowian przychodzi tu także po to, by prosić o wstawiennictwo o. Sebastiana Wolickiego. Ciało tego zakonnika spoczywa w podziemiach od XVIII wieku. Znany ze świątobliwości franciszkanin otoczony jest w Krakowie lokalnym kultem, a ojcowie reformaci starają się o jego beatyfikację.

Zmumifikowane ciała spoczywają w klasztorach podziemnych od 300 lat. W krypcie leży m. in. zmarły w 1726 r. syn fundatora kościoła św. Kazimierza bp Franciszek Szembek oraz żołnierz napoleoński, który zginął w 1812 roku. W obrębie zaułka reformackiego mieszkały znane krakowskie rodziny Wielopolskich, Szembeków i Załuskich. Przedstawiciele tych rodzin również spoczywają w słynnych kryptach.

inf. KAI

 

Zobacz także