Liturgia przedsoborowa dla uczestników Światowego Dnia Młodzieży

Co najmniej trzy tys. młodych i 60 księży, miłośników przedsoborowej Mszy św., zamierza przybyć do Kolonii w czasie XX Światowych Dni Młodzieży. W ich ramach, w odpowiedzi na zaproszenie Jana Pawła II, delegacja młodych z ponad 20 krajów świata, związanych z ruchem liturgii trydenckiej, organizuje festiwal Juventutem. 21 sierpnia o godz. 7:30 wezmą oni udział w Liturgii sprawowanej w tradycyjnym obrządku łacińskim. Msza będzie celebrowana w kościele św. Antoniego w Düsseldorfie, który oprócz Bonn i Kolonii jest jednym z trzech miast, gdzie będą miały miejsce wydarzenia XX Światowych Dni Młodzieży.

Pierwszą grupę Juventutem, organizacji skupiającej młodzież przywiązaną do liturgii przedsoborowej, powołali zwolennicy arcybiskupa Marcela Lefebvre’a (1905-92). Od trzech lat jednak grupa ta pozostaje w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim. Nieszporom i rozważaniom z udziałem jej członków przewodniczyć będzie trzech kardynałów i ośmiu biskupów. Delegacja weźmie także udział we Mszy, której będzie przewodniczył Benedykt XVI. "Chcemy lepiej wzajemnie się poznać, wiedząc, że mamy wspólną tradycję w świętym Kościele, który jest naszą Matką" – powiedział Armand de Malleray z Bractwa św. Piotra, a zarazem delegat generalny stowarzyszenia Juventutem, wyjaśniając cel obecności grupy na spotkaniu w Kolonii.

Pięć dni poprzedzających przybycie do Kolonii młodzi z Juventutem spędzą w Bawarii, miejscu gdzie w 1990 r. kardynał Ratzinger odprawił wielkanocną mszę w dawnym rycie. Przedsoborowa Liturgia mszalna sprawowana była po łacinie przez kapłana odwróconego tyłem do wiernych. Jej ostateczny kształt zatwierdził papież św. Pius V po Soborze trydenckim w XVI w., dlatego bywa też nazywana "Mszą trydencką". Rozpiętość wieku uczestników Światowych Dni Młodzieży waha się pomiędzy 16 a 30 rokiem życia, siłą rzeczy nie mogli oni nigdy uczestniczyć w liturgii sprawowanej przed Soborem Watykańskim II. Jest to więc dla nich jedna z nielicznych okazji poznania dawnego rytu.

Na podstawie KAI i ZENIT.

Magdalena Głogowska

Zobacz także