Liturgia w soczewce: XXIX niedziela zwykła, rok B

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Wszechmogący, wieczny Boże, spraw, aby nasza wola była zawsze Tobie oddana * i abyśmy szczerym sercem służyli Twojemu majestatowi.

W pierwszej części kolekty prosimy Boga o to, aby nasza wola była zawsze mu poddana. On obdarzył nas wolną wolą i po naszej stronie jest decyzja, jest możliwość wyboru, powiedzenia Bogu „tak lub „nie”. Dlatego dzisiaj prosimy o uległość naszej woli względem Pana. Druga część modlitwy mówi o służbie Bogu szczerym sercem. To nic innego jak oddanie Panu sprawiedliwości, czyli tego, co się Jemu  należy – chwały, czci, uwielbienia. W raju człowiek żył w sprawiedliwości i świętości wobec Boga i dzisiejsza modlitwa wyraża pragnienie takiej właśnie zażyłości z Panem – oddania Mu woli oraz serca, które służy Jego majestatowi. 

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

I Czytanie – Iz 53, 10-11 (Cena zbawienia)
Sprawiedliwy mój Sługa usprawiedliwi wielu, ich nieprawości On sam dźwigać będzie.

Psalm responsoryjny – Ps 33 (32)
5On miłuje prawo i sprawiedliwość […]

II Czytanie – Hbr 4, 14-16 (Przybliżmy się z ufnością do Chrystusa)
Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my – z wyjątkiem grzechu. Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili.

Werset przed Ewangelią – por. Mk 10, 45
Syn człowieczy przyszedł, żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu.

Ewangelia – Mk 10, 35-45 (Przełożeństwo jest służbą)
Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, chcemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy». On ich zapytał: «Co chcecie, żebym wam uczynił?» Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedzieli jeden po prawej, drugi po lewej Twojej stronie». Jezus im odparł: «Nie wiecie, o co prosicie. Czy możecie pić kielich, który Ja mam pić, albo przyjąć chrzest, którym Ja mam być ochrzczony?» Odpowiedzieli Mu: «Możemy». Lecz Jezus rzekł do nich: «Kielich, który Ja mam pić, pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale [dostanie się ono] tym, dla których zostało przygotowane».

Gdy dziesięciu [pozostałych] to usłyszało, poczęli oburzać się na Jakuba i Jana. A Jezus przywołał ich do siebie i rzekł do nich: «Wiecie, że ci, którzy uchodzą za władców narodów, uciskają je, a ich wielcy dają im odczuć swą władzę. Nie tak będzie między wami. Lecz kto by między wami chciał się stać wielkim, niech będzie sługą waszym. A kto by chciał być pierwszym między wami, niech będzie niewolnikiem wszystkich. Bo i Syn Człowieczy nie przyszedł, aby Mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie na okup za wielu».

Modlitwa nad darami
Miłosierny Boże, daj nam z prawdziwą swobodą ducha pełnić służbę przy Twoim ołtarzu, † niech Ofiara którą składamy, * mocą Twojej łaski oczyści nas z grzechów.

Modlitwa po komunii
Boże, nasz Ojcze, niech owocny dla nas będzie udział w Eucharystii, która daje nam przedsmak nieba, † niech nam wyjedna pomoc w życiu doczesnym * i przysposobi nas do życia wiecznego. 

KOMENTARZ

Dzisiejsza Liturgia przybliża nas do rzeczywistości raju czyli stanu pierwotnej świętości i sprawiedliwości. Możemy się zastanowić czym ona była? Była oddaniem Bogu tego, co się Mu należy w doskonały sposób (służba szczerym sercem majestatowi Bożemu – por. kolekta). Człowiek jednak poprzez grzech pierworodny utracił ten stan. Bóg w swojej miłości i wierności wobec stworzonego przez siebie człowieka nie zostawia go w tej sytuacji. Posyła swojego Syna – Sprawiedliwego Sługę – który ma być dla nas Drogą w powrocie do Boga. Chrystus w swoim człowieczeństwie doświadcza tego wszystkiego, co jest ludzkie. W Liście do Hebrajczyków nazwany jest arcykapłanem, nie tylko zanoszącym prośby do Ojca i składającym ofiarę ale „poddanym próbie pod każdym względem, podobnie jak my”. Jest jednak istotna różnica między nami a Jezusem – On doświadczył wszystkiego oprócz grzechu. Chrystus swoim ziemskim życiem ukazuje nam, jak swoją wolę poddawać woli Ojca. Jezus dlatego przyszedł na świat, „żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu” oraz dla „usprawiedliwienia wielu”, On sam ma „dźwigać nieprawości” ludzi. Chrystus – Sprawiedliwy – oddaje swoje życie, by nas niesprawiedliwych odkupić, nas którzy przez grzech oddalamy się od Boga, nie chcemy mu służyć.

Fragment Ewangelii według świętego Marka kieruje naszą uwagę na pragnienia. Apostołowie Jakub i Jan mówią do Jezusa: „Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy”. A czego oni chcieli? Chcieli zaszczytnych miejsc w niebie obok Chrystusa. On sam odsłania ich myśli tak, by spojrzeli na to, o co tak naprawdę proszą, jakie są motywy ich pragnienia i jakie konsekwencje deklaracji dzielenia losu Jezusa („picie kielicha” i „przyjęcie chrztu” tego samego co On – czyli męki i krzyża). Chrystus w dialogu prowadzi poddenerwowanych apostołów ku innemu sposobowi myślenia. W budowaniu Królestwa Bożego nie jest ważne kto jak wysokie miejsce będzie zajmował ale kto potrafi prawdziwie służyć z oddanym sercem, kto potrafi zająć ostatnie miejsce, a nie pierwsze. Bo On sam, Jezus, „nie przyszedł, aby mu służono, lecz żeby służyć i dać swoje życie jako okup za wielu”, a my mamy Go naśladować.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Co robię z darem wolnej woli, który otrzymałem od Boga?
Jakie są moje pragnienia?
O co najczęściej proszę Boga w swojej modlitwie?
Co dla mnie oznacza służyć Bogu, bliźniemu? Czy jestem oddany w tej służbie?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Boże Ojcze, nasz Stworzycielu, uzdolnij nas do służby Tobie i braciom z prawdziwym oddaniem. Daj nam poprzez przylgnięcie naszej woli do Twojej doświadczać przedsmaku nieba, budować Twoje Królestwo. Ojcze nasz niech się święci Twoje imię, niech przyjdzie Twoje Królestwo, niech Twoja wola się wypełnia. Amen.

s. Dominika Krzymińska CHR

 

Zobacz także