Liturgia w soczewce: XXVIII niedziela zwykła, rok B

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Prosimy Cię, Boże, niech Twoja łaska zawsze nas uprzedza i stale nam towarzyszy, * pobudzając naszą gorliwość do pełnienia dobrych uczynków.

Potrzebujemy łaski Boga, czyli Jego samego, Jego obecności w nas by uczestniczyć w Jego życiu, w życiu Ojca, Syna i Ducha (por. KKK 1997). Prosimy dzisiaj o to, aby łaska  nie tylko nas uprzedzała ale i nam towarzyszyła, by nasze plany ale także ich realizacja były przeniknięte Bożym natchnieniem. Gdy współpracujemy z łaską dodaje nam ona zapału do podejmowania dobrych wyborów, działania w zgodzie z przykazaniami, a przez to wypełniania woli Boga. Ona pobudza naszą gorliwość w pełnieniu dobrych uczynków, tak byśmy nie byli biernymi wykonawcami litery prawa ale w miłości i z pełnym zaangażowaniem oddawali swoje siły, czas, to wszystko co posiadamy dla dobra bliźnich, Kościoła i świata, ku większej chwale Boga.

TEKSTY LITURGII MSZY ŚW.

I Czytanie – Mdr 7, 7-11 (Mądrość to skarb najcenniejszy)

/Modliłem się i dano mi zrozumienie, przyzywałem, i przyszedł mi z pomocą duch Mądrości. […] Umiłowałem ją nad zdrowie i piękność i wolałem mieć ją aniżeli światło, bo blask jej nie ustaje. A przybyły mi wraz z nią wszystkie dobra i niezliczone bogactwa w jej ręku./

Psalm responsoryjny – Ps 90 (89)

/14Nasyć nas o świcie swoją łaską,, * abyśmy przez wszystkie dni nasze mogli się radować i cieszyć.
17Dobroć Pana Boga naszego, niech będzie nad nami
i wspieraj pracę rąk naszych * dzieło rąk naszych wspieraj./

II Czytanie – Hbr 4, 12-13 (Skuteczność słowa Bożego)

/Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Nie ma stworzenia, które by dla Niego było niewidzialne; przeciwnie, wszystko odkryte jest i odsłonięte przed oczami Tego, któremu musimy zdać rachunek./

Werset przed Ewangelią – Mt 5. 3

/Błogosławieni ubodzy w duchu, * albowiem do nich należy królestwo niebieskie./

Ewangelia – Mk 10, 17-30 (Rada dobrowolnego ubóstwa)

/«Nauczycielu, wszystkiego tego przestrzegałem od mojej młodości». Wtedy Jezus spojrzał na niego z miłością i rzekł mu: « Jednego ci brakuje. Idź, sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie. Potem przyjdź i chodź za Mną»./

Modlitwa nad darami

Miłosierny Boże, przyjmij nasze modlitwy i dary, które składamy † i przez udział w świętej Ofierze * doprowadź nas do wiecznej chwały.

Modlitwa po komunii

Wszechmogący Boże, Ty nas karmisz Najświętszym Ciałem i Krwią Twojego Syna; † pokornie Cię błagamy,  * abyś nam dał udział w Twoim Boskim życiu.

KOMENTARZ

Pierwsze czytanie mówi nam dzisiaj o tym, że potrzebujemy prosić o mądrość, która jest gwarantem podejmowania przez nas dobrych decyzji w codzienności. Autor dzieli się z nami skutkiem jej działania w życiu: „przybyły mi wraz z nią wszystkie dobra i niezliczone bogactwa w jej ręku” – ona daje szczęście ukierunkowuje nas na życie w łasce.

Możemy zapytać skąd mamy czerpać mądrość? Odpowiedź znajdujemy dzisiaj w drugiej lekcji – z lektury Pisma Świętego, z rozważania go, bo „Żywe jest słowo Boże, skuteczne i ostrzejsze niż wszelki miecz obosieczny, przenikające aż do rozdzielenia duszy i ducha, stawów i szpiku, zdolne osadzić pragnienia i myśli serca.” To Słowo  pokazuje nam nasze serce, pomaga w ocenie naszych uczynków, w oddzielaniu dobra od zła i kieruje ku miłości. Jest lustrem naszej duszy. Przed Bogiem „wszystko odkryte jest i odsłonięte”, to tylko my czasami zakładamy płachtę lub zamykamy oczy, żeby nie spojrzeć na siebie w świetle Słowa Bożego, żeby nie zmierzyć się z prawdą.

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy rozmowę Jezusa z młodzieńcem, który pragnie „osiągnąć życie wieczne”, żyć tak, by móc obcować z Bogiem, by „należało do niego Królestwo Niebieskie”. Pyta Chrystusa jak to osiągnąć i po odpowiedzi Jezusa, wydawałoby się, że jest to już w zasięgu jego ręki. Chrystus stawia poprzeczkę nieco wyżej – nie chodzi jedynie o wypełnianie przykazań ale o centralne miejsce dla Boga w sercu, o „ubóstwo ducha”, o to by nic ani nikt nie miało dla nas wartości wyższej niż Chrystus. Nie może się to dokonać inaczej niż poprzez naszą współpracę z łaską Boga, o którą dzisiaj prosimy.

WSKAZÓWKI DO ROZWAŻANIA

Czy potrafię w pokorze prosić Boga o mądrość, by umieć współpracować z Jego łaską?
Jaka jest moja relacja ze Słowem Bożym?
Czy staję w prawdzie przed Bogiem i drugim człowiekiem?
Jakie priorytety mam w życiu? W jakich obszarach daje pierwszeństwo Bogu, a do jakich miejsc Go nie dopuszczam?

MODLITWA PO MEDYTACJI

Duchu Święty „nasyć nas o świcie swoją łaską”; daj nam ducha Mądrości, byśmy otwierali się  na Słowo Boże, które jest zdolne „osadzić pragnienia i myśli serca”; spraw, byśmy dzięki Twojej łasce, potrafili dawać w swoim życiu pierwszeństwo Bogu i byśmy żyli w prawdzie; uzdolnij nas byśmy  z  miłością i gorliwością pełnili dobre uczynki. Jezu Chryste, który jesteś Drogą, Prawdą i Życiem daj nam z Tobą w Duchu Świętym iść do Ojca. Amen.

Dominika Krzymińska CHR

 

Zobacz także