„Nasze plany i nadzieje…”

W ciągu ostatnich kilku dni dwukrotnie słyszałem na Mszach świętych pieśń „Jezu ufam Tobie”, której pierwsze słowa przytoczyłem w tytule. Trochę zastanowiła mnie pierwsza zwrotka.

Pierwsza zwrotka brzmi: „Nasze plany i nadzieje / coś niweczy raz po raz / tylko Boże Miłosierdzie / nie zawodzi nigdy nas”.

Hmm, co autor miał na myśli? Oczywiście zawsze można szukać różnych interpretacji, ale chyba najprościej jest rozumieć te słowa w kluczu tzw. religijności naturalnej. Boże Miłosierdzie wydaje się tutaj być przywołane jako jedyny gwarant realizacji naszych planów i nadziei, bo wszystko inne może zawieść.

Oczywiście życie jest bardzo bogate i różnych skomplikowanych sytuacji nie da się podciągnąć pod jeden wspólny mianownik. Zapytam jednak przekornie: czy przynajmniej w niektórych sytuacjach nie jest tak, że nasze różne plany i nadzieje są niweczone właśnie przez Boże Miłosierdzie? I nie jest wcale tak, że muszą to być jakieś plany same w sobie złe i grzeszne. Pamiętajmy o słowie z Izajasza, które powraca do nas rokrocznie w Wigilii Paschalnej: „Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami – wyrocznia Pana” (Iz 55, 8). Jak patrzę wstecz na różne moje porażki i na fiasko różnych moich planów i nadziei, to z perspektywy czasu nie mam wątpliwości, że stał za nimi miłosierny Bóg, z czego w tamtych momentach nie zdawałem sobie sprawy. Proponuję zacytowane słowa pierwszej zwrotki pieśni rozumieć tak, że Boże Miłosierdzie niezawodnie prowadzi nas do zaakceptowania własnej historii życia, także z porażkami i z fiaskiem różnych naszych ludzkich nadziei.

***

A poza tym uważam, że Sakramentarz Tyniecki powinien być wydany.

Ceterum censeo Sacramentarium Tinecense edendum esse.


Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.

Zobacz także

Maciej Zachara MIC

Maciej Zachara MIC na Liturgia.pl

Urodzony w 1966 r. w Warszawie. Marianin. Rocznik święceń 1992. Absolwent Papieskiego Instytutu Liturgicznego na rzymskim "Anselmianum". W latach 2000-2010 wykładał liturgikę w WSD Księży Marianów w Lublinie, gdzie pełnił również posługę ojca duchownego (2005-2017). W latach 2010-2017 wykładał teologię liturgii w Kolegium OO. Dominikanów w Krakowie. Obecnie pracuje duszpastersko w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Bazylianówka w Lublinie. Ponadto jest prezbiterem wspólnoty neokatechumenalnej na lubelskiej Poczekajce, a także odprawia Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w rektoralnym kościele Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica w Lublinie....