Licheń: Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” już po raz jedenasty

Od czwartku 4 lipca 2024 w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu trwa jedenasta edycja warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”. Są one poświęcone tradycyjnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego i przeznaczone dla kapłanów, ministrantów i śpiewaków kultywujących chorał gregoriański, więc można na nich opanować wszelkie umiejętności potrzebne do celebrowania Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim, a także godzin brewiarzowych, nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów.

Cel warsztatów „Ars Celebrandi” podsumował ich kapelan, ks. Paweł Korupka, w kazaniu wygłoszonym podczas inauguracyjnej uroczystej Mszy świętej: „Tak jak święci Apostołowie Piotr i Paweł spalali się dla Chrystusa, tak również i my chcemy się spalać podczas tych warsztatów dla Chrystusa. Wykłady, długie próby i bolące kolana na modlitwie i podczas liturgii mają być znakami naszej wytrwałości i wierności Chrystusowi, aby był On uwielbiony w naszej służbie, którą jako kapłani, ministranci i śpiewacy będziemy tutaj wspólnie pełnić”.

Tegoroczne warsztaty gromadzą rekordową grupę ponad 230 osób z Polski i zagranicy (m.in. Niemiec, Białorusi i USA). Najliczniej reprezentowana jest młodzież męska, wypełniająca zajęcia dla ministrantów, lecz nie brakuje przedstawicieli każdego wieku, od malutkich dzieci, które przyjechały ze swoimi rodzicami – obecność całych rodzin na „Ars Celebrandi” stała się już ugruntowaną tradycją – po seniorów.

Ale „Ars Celebrandi” to nie tylko zdobywanie umiejętności na wykładach i zajęciach praktycznych, lecz także rekolekcje służące pogłębianiu formacji duchowej. Ważność tego aspektu podkreśla fakt, że pewna grupa uczestników co roku traktuje „Ars Celebrandi” po prostu jako prywatne rekolekcje, uczestnicząc jedynie w celebracjach liturgicznych (Msze święte, godziny brewiarzowe, nabożeństwo pierwszopiątkowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, apel z różańcem i procesja ku czci Matki Bożej Licheńskiej, procesja za zmarłych). W tym roku kazania rekolekcyjne pt. „Wierni mają rozgrzać łaskę w ulu, którym jest Kościół” głosił ojciec Marek Grzelczak, dominikanin.

Charakterystyczną cechą warsztatów „Ars Celebrandi” jest pielęgnowanie kilkusetletniej polskiej tradycji tzw. „Mszy polskich” ze śpiewem dawnych pieśni nabożnych. Msze te są celebrowane rano każdego dnia warsztatów w kościele św. Doroty na terenie sanktuarium.

W czasie warsztatów odprawione zostały także dwie Msze requiem: za Adama Naruszewicza – biskupa łuckiego, historyka i poetę zwanego „ojcem polskiego klasycyzmu”, w rocznicę śmierci (8 lipca) z absolucją przy katafalku oraz za zmarłych pochowanych na miejscowym cmentarzu z procesją stacyjną.

W niedzielę 7 lipca br. uczestników warsztatów liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi”, odbywających się w sanktuarium licheńskim, odwiedził biskup ordynariusz Krzysztof Wętkowski. Po wysłuchaniu krótkiej relacji organizatorów biskup Krzysztof przypomniał zebranym, że diecezja włocławska, na terenie której goszczą, jest jedną z najstarszych w Polsce i jest związana z postaciami licznych świętych: św. Faustyny Kowalskiej, św. Maksymiliana Kolbego, bł. Stefana Wyszyńskiego, bł. Michała Kozala i bł. Jerzego Popiełuszki, dodając ponadto, że warsztaty „Ars Celebrandi” „wpisują się coraz bardziej w to miejsce, gdyż jedenasta edycja oznacza już pewną tradycję”.

W krótkim słowie skierowanym do uczestników biskup Krzysztof Wętkowski powiedział: „Troska o piękno liturgii to zadanie wszystkich we wspólnocie Kościoła, tym bardziej, że świat dzisiejszy ze wszystkich stron zalewa nas tandetą, a z drugiej strony podejściem użytecznym do wszystkiego; dlatego trzeba dbać o to piękno, które w liturgii wobec samego Pana wyrażamy. Natomiast byłoby to jeszcze za mało, i jeśli tutaj jesteśmy, i to przez tyle dni, to aby jeszcze pełniej zrozumieć, że liturgia prowadzi do wiary i do życia. W swojej istocie jest ona kontemplacją samego Boga, a więc wsłuchiwaniem się w to, co On do nas mówi i co my chcemy Mu odpowiedzieć, najpierw w wymiarze życia modlitewnego, lecz także w tym, co dotyczy naszego życia […] Wszystkim tutaj obecnym – od najmłodszych do najstarszych, tym, którzy są po raz pierwszy, i tym, którzy już po raz kolejny uczestniczą – życzę tego szczególnego pogłębienia osobistej więzi z Bogiem, którą w taki sposób wyrażamy w każdej liturgii, nade wszystko przez kontemplację samego Boga; od tego wszystko się zaczyna i do tego wszystko prowadzi. Życzę, abyśmy byli zauroczeni Panem Bogiem i potrafili to zauroczenie także innym przekazywać”. Na zakończenie biskup Krzysztof Wętkowski udzielił wszystkim uczestnikom warsztatów pasterskiego błogosławieństwa oraz otrzymał upominki od organizatorów.

W poniedziałek 8 lipca odbyło się spotkanie uczestników ze specjalnym gościem warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”, ks. dr. Mateuszem Markiewiczem IBP, sekretarzem generalnym Instytutu Dobrego Pasterza oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i prawa kanonicznego, który opowiedział o rozwoju Instytutu Dobrego Pasterza w Polsce i na całym świecie oraz naświetlił sytuację Kościoła katolickiego i tradycyjnego katolicyzmu we Francji. Natomiast we wtorek 9 lipca odbył się wykład latynisty, dr. Marcina Locha, pt. „Wymowa i akcent w języku łacińskim”.

Warsztaty „Ars Celebrandi” w Licheniu trwają do 11 lipca br. Są organizowane przez Fundację Ars Celebrandi oraz Stowarzyszenie „Una Voce Polonia” afiliowane do międzynarodowej federacji katolików przywiązanych do starszej formy liturgii rzymskiej Foederatio Internationalis Una Voce. Odbywają się za zgodą biskupa ordynariusza diecezji włocławskiej Krzysztofa Wętkowskiego i posiadają patronat medialny renomowanych polskich mediów katolickich, takich jak Radio Maryja i Telewizja „TRWAM”, „Przewodnik Katolicki”, „Rycerz Niepokalanej”, „Pastores”, portal liturgia.pl, „Misyjne Drogi” i portal misyjne.pl, oraz międzynarodowego bloga liturgicznego „Rorate Caeli”.

dk, zdjęcia: Paweł Kucharski TRAVART

mw

Zobacz także