Liturgia w soczewce: Niedziela Najświętszej Trójcy, rok B

„Liturgia w soczewce” to propozycja komentarzy do tekstów liturgii niedzielnej Mszy świętej, byśmy mogli jeszcze głębiej przeżywać niedzielną Eucharystię. O tym czym są, oraz jak je wykorzystać, możecie przeczytać w naszym serwisie (tutaj).

KOLEKTA

Boże Ojcze, Ty zesłałeś na świat Twojego Syna, Słowo Prawdy, i Ducha Uświęciciela, aby objawić ludziom tajemnicę Bożego życia; spraw, abyśmy wyznając prawdziwą wiarę uznawali wieczną chwałę Trójcy i uwielbiali jedność Osób Bożych w potędze Ich działania.

Stając wobec tajemnicy Boga w Trójjedynego możemy spotkać się dwoma skrajnymi podejściami. Pierwsze to chęć poznania i wyjaśnienia tej tajemnicy do końca. Druga, że jest to tak wielka tajemnica, że najrozsądniej jest wobec niej zamilknąć i nie wyjaśniać nic. I jak to przy skrajnościach bywa trzeba znaleźć złoty środek. Dzisiejsza kolekta może być podpowiedzią jak wobec tej tajemnicy stanąć. Kościół zachęca do modlitwy uwielbienia. Modlimy się, abyśmy potrafili w wierze i zadziwieniu stanąć przed Bogiem i otworzyli się na poznawanie Go takim jakim jest. On Bóg Ojciec objawia nam tajemnicę Bożego życia, w Chrystusie i Duchu Świętym. Więcej daje nam udział w tym życiu, możemy je nie tylko poznać, ale też doświadczyć tego Bożego życia w sobie. Życia, w którego nurt zostaliśmy włączeni w sakramencie chrztu, uzdolnieni w sakramencie bierzmowania i nieustannie podtrzymywani i karmieni w eucharystii. Życie Boże objawia się także w nas. Uwielbiajmy Boga Ojca i Syna i Ducha Świętego, za to kim są, jacy są, jak działają.

PIERWSZE CZYTANIE PWT 4, 32-34. 39-40

Poznaj dzisiaj i rozważ w swym sercu, że Pan jest Bogiem, a na niebie wysoko i na ziemi nisko nie ma innego.

PSALM

Szczęśliwy naród wybrany przez Pana.

DRUGIE CZYTANIE: RZ 8, 14-17

Jeżeli zaś jesteśmy dziećmi, to i dziedzicami: dziedzicami Boga, a współdziedzicami Chrystusa; skoro wspólnie z Nim cierpimy, to po to, by wspólnie mieć udział w chwale.

EWANGELIA MT 28, 16-20

«Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem.

MODLITWA NAD DARAMI

Panie, nasz Boże, uświęć nasze dary, nad którymi wzywamy Twojego imienia, i przez tę Ofiarę uczyń nas samych wieczystym darem dla Ciebie. Przez Chrystusa, Pana naszego

ANTYFONA NA KOMUNIĘ

Na dowód tego, że jesteście synami, Bóg wysłał do serc waszych Ducha Syna swego, który woła: Abba, Ojcze.

MODLITWA PO KOMUNII

Panie, nasz Boże, niech nam posłuży do zbawienia duszy i ciała przyjęcie tego Sakramentu i wiara w wiekuistą i Świętą Trójcę oraz nierozdzielną Jedność. Przez Chrystusa, Pana naszego

Chrzest jest początkiem życia. W tym sakramencie jesteśmy włączeni w życie Boże. O tym mówi nam Jezus w dzisiejszej Ewangelii. Sam odchodząc do Ojca po wypełnieniu dzieła dla którego przyszedł, zostawia nam skuteczny sposób, abyśmy żyli razem z Nim w jedności w Duchu Świętym. To jest chrzest w imię Boga, chrzest w imię Trójcy Świętej. W tym sakramencie jesteśmy zaproszeni, więcej jesteśmy włączeni w życie Boże. Od tego momentu wszystko co robimy wszystko co jest naszym udziałem jest miejscem przebywania Boga, może stać się miejscem objawiania się Jego potęgi i mocy zbawczego działania.

Zastanawiając się nad tajemnicą życia Boga, Trójcy Świętej warto zajrzeć do Ewangelii św. Jana. Jezus mówi wprost, o relacjach jakie są między Nim, a Ojcem i Duchem. Można powiedzieć, że objawia nam tajemnicę Trójcy Świętej. Mówi, że odchodzi do Ojca, ale że pośle Ducha Świętego, który ich wszystkiego nauczy, przypomni im wszystko co Jezus powiedział co im objawił, a czego nie do tej pory nie rozumieli. Mówi wprost, że kto poznał Jezusa, poznał i Ojca i otrzyma Ducha pocieszyciela. Że nie zostawi nas samych (por. J 14). Zastanawiając się nad tajemnicą dnia dzisiejszego warto w tej perspektywie Janowej Ewangelii wsłuchać się w Jezusa i zobaczyć jak wielkim darem jest fakt, że my również mamy udział w tych wydarzaniach i darze życia Bożego. Wsłuchać się na czym to życie Boże polega. Spojrzeć na tą tajemnicę naszej wiary nie przez „szkiełko i oko”, nie przez filozoficzne dywagacje, ale z perspektywy ucznia Jezusa, który został włączony w ten nurt Bożego życia i uzdolniony do poznawania Tego Który Jest i dawaniu Mu miejsca, aby objawiał się światu w naszej codzienności, w nas i przez nas.

Co dla mnie znaczy, że mam życie Boże? Jak dbam o to życie?
Czy potrafię w swoim życiu dostrzegać Boże działanie i obecność? Czy pozwalam, aby moja codzienność stawała się miejscem objawiania się Boga? Jak to robię?
Czy modlę się modlitwą uwielbienia i dziękczynienia?

MODLITWA:

„O Trójco Przenajświętsza, Boże Jedyny, przez Ciebie jestem stworzony i do Ciebie powołany, przyjmij mnie do łaski swojej i udziel mi siły, abym według Twojej świętej woli żył, szczęśliwie umarł i chwałę Twoją wiecznie oglądał. Amen”.

opr. s. Anna Kotyra CHR 

 

Zobacz także