Śpiew Ewangelii – Procesja Bożego Ciała – Ołtarz trzeci
Procesja Bożego Ciała jest szczególnym czasem, kiedy wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym Sakramencie, żeby Jego błogosławieństwo mogło dotrzeć do każdego człowieka. Warto zatem nadać uroczystego charakteru temu wydarzeniu poprzez zaśpiewanie Ewangelii przy każdym z czterech ołtarzy. Nasz serwis przygotował nagrania wszystkich czterech Ewangelii. Poniżej Ewangelia według św. Łukasza śpiewana przy trzecim ołtarzu w siedmiu wariantach.
Tego samego dnia dwaj z nich byli w drodze do wsi, zwanej Emaus, oddalonej sześćdziesiąt stadiów od Jerozolimy. Rozmawiali oni z sobą o tym wszystkim, co się wydarzyło. Gdy tak rozmawiali i rozprawiali z sobą, sam Jezus przybliżył się i szedł z nimi. Lecz oczy ich były niejako na uwięzi, tak że Go nie poznali. Tak przybliżyli się do wsi, do której zdążali, a On okazywał, jakoby miał iść dalej. Lecz przymusili Go, mówiąc: Zostań z nami, gdyż ma się ku wieczorowi i dzień się już nachylił. Wszedł więc, aby zostać z nimi. Gdy zajął z nimi miejsce u stołu, wziął chleb, odmówił błogosławieństwo, połamał go i dawał im. Wtedy oczy im się otworzyły i poznali Go, lecz On zniknął im z oczu. I mówili nawzajem do siebie: Czy serce nie pałało w nas, kiedy rozmawiał z nami w drodze i Pisma nam wyjaśniał? W tej samej godzinie wybrali się i wrócili do Jerozolimy. Tam zastali zebranych Jedenastu i innych z nimi, którzy im oznajmili: Pan rzeczywiście zmartwychwstał i ukazał się Szymonowi. Oni również opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak Go poznali przy łamaniu chleba. (Łk 24,13-16.28-35)
Ton I
Ton I według Graduale Romanum:
Ton I według Lekcjonarza:
Ton II
Ton II według Graduale Romanum:
Ton II według Lekcjonarza:
Ton III
Ton III według Graduale Romanum:
Ton III według Lekcjonarza:
Ton Piotrkowski według Śpiewnika Siedleckiego
Ton Piotrkowski według lekcjonarza
Ton V
Ton dominikański
Ilustracja: Caravaggio, „Wieczerza w Emaus”, detal, 1601 r., olej i tempera jajeczna na desce, w zbiorach National Gallery w Londynie; opr. Michał Wsiołkowski, Dominik Sak.
Tekst Ewangelii w języku polskim: © Copyright by Konferencja Episkopatu Polski i Wydawnictwo Pallottinum.
Nagrania Ewangelii można znaleźć na stronie serii, a także jako podcast w Spotify oraz iTunes Store:
Wpisy blogowe i komentarze użytkowników wyrażają osobiste poglądy autorów. Ich opinii nie należy utożsamiać z poglądami redakcji serwisu Liturgia.pl ani Wydawcy serwisu, Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Zobacz także
-
Śpiew Ewangelii – Procesja Bożego Ciała –...
Procesja Bożego Ciała jest szczególnym czasem, kiedy wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym... więcej
-
Śpiew Ewangelii – Procesja Bożego Ciała –...
Procesja Bożego Ciała jest szczególnym czasem, kiedy wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym... więcej
-
Śpiew Ewangelii – Procesja Bożego Ciała –...
Procesja Bożego Ciała jest szczególnym czasem, kiedy wychodzimy na ulice z Chrystusem obecnym w Najświętszym... więcej
-
29 lis
Wrocław: Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne + Rekolekcje na początku Adwentu
Dominikanie we Wrocławiu i Schola OP po raz kolejny organizują… więcej
-
23 lis
Tychy: Warsztaty chorałowe na koniec roku liturgicznego ze Sławomirem Witkowskim
Parafia św. Marii Magdaleny w Tychach oraz Środowisko Wiernych Tradycji… więcej
-
13 gru
Warszawa: Warsztaty „Radujcie się zawsze w Panu” na Wrzecionie
Warsztaty muzyczno-liturgiczne pod hasłem „Radujcie się zawsze w Panu” odbędą… więcej
Wojciech Sznyk OP
Dominikanin, absolwent filozofii na Uniwersytecie Łódzkim, teologii na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie oraz Podyplomowych Studiów Chórmistrzostwa i Emisji Głosu na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Przed wstąpieniem do zakonu zaangażowany w Ruch Światło-Życie, odnowę charyzmatyczną, spotkania w duchu Taizé, duszpasterstwo młodzieżowe i akademickie. Prowadził schole liturgiczne, pełnił funkcję kantora oraz brał udział w różnego rodzaju przedsięwzięciach muzycznych religijnych i świeckich.