Amsterdam: Nagranie odwołanego koncertu „Kodeks Occo” dostępne w internecie

Koncerty „Kodeks Occo” zaplanowane na połowę marca, o których informowaliśmy, musiały zostać w ostatniej chwili odwołane na skutek epidemii koronawirusa, ale przygotowany przez Marcela Peresa i chór Ex Tempore materiał muzyczny zyskał nowe życie w formie ogólnodostępnego podcastu.

Ojcowie jezuici z kościoła św. Franciszka Ksawerego na Krijtbergu, którzy gościli śpiewaków, zorganizowali profesjonalne nagranie i użyli kilku utworów do opracowania specjalnego podcastu, umożliwiającego wzięcie duchowego udziału w Cichej Procesji (Stille Omgang), upamiętniajej Cud Eucharystyczny z 15 marca 1345 r. – która miała przejść ulicami Amsterdamu w sobotę 21 marca wieczorem. Fizyczna procesja oczywiście również została odwołana, ale za to duchowo może się w tym roku przyłączyć do niej każdy, nie opuszczając swego domu.

Podcast zawiera trzy utwory wykonane przez chór Ex Tempore, założony w ub. roku w Polsce przez wybitnego francuskiego znawcę dawnej muzyki kościelnej Marcela Pérèsa specjalnie w celu przywrócenia do życia muzyki pochodzącej z kaplicy Heilige Stede, zachowanej w tzw. Kodeksie Occo. Rękopis ten jest jedynym przedmiotem, jaki ocalał z amsterdamskiego sanktuarium Cudownej Hostii, dzięki ukryciu go przez rodzinę fundatora. Ten stworzony w słynnej pracowni Petrusa Alamire XVI-wieczny manuskrypt, zawierający wysokiej klasy kompozycje polifoniczne oraz piękne ilustracje, znajdował się pod opieką potomków rodziny Occo przez 400 lat i został ujawniony muzykologom dopiero kilkadziesiąt lat temu.


Oprócz krótkiego wprowadzenia i podsumowania po holendersku, całą resztę podcastu stanowią odgłosy Stille Omgang i śpiew polskiego chóru. Za pomocą internetowych narzędzi można śledzić mapę z trasą procesji (www.stille-omgang.nl/the-route) i przy nagranych dźwiękach się modlić – ku czci Najświętszego Sakramentu oraz za Niderlandy, Polskę i cały świat. Podcast trwa tyle samo, ile zajmuje przejście trasą procesji: amsterdamskimi uliczkami Kalverstraat, Nieuwendijk, Warmoesstraat i Nes. Jest dostępny na prowadzonej przez holenderskich jezuitów platformie modlitewnej „Bidden Onderweg” („Módlcie się po drodze”) pod adresem https://biddenonderweg.org/speler/uitgelicht/2715.

Poniżej można przesłuchać nagranych utworów w szerszym zakresie (11 utworów), playlista jest także dostępna na naszym kanale Hearthis.at.

Chór Ex Tempore oraz koncerty „Kodeks Occo” w Amsterdamie i Heiloo zorganizowało Stowarzyszenie Brandsma we współpracy z Fundacją Dominikański Ośrodek Liturgiczny oraz Fundacją Świętego Benedykta. Patronami medialnymi przedsięwzięcia są: Liturgia.pl, Magnificat, Christianitas, Rycerz Niepokalanej, Bemint Elkander!, Miłujcie Się! oraz Adeste.org.

Serwis Liturgia.pl jest patronem medialnym projektu.

mw

Zobacz także