Poznań: Odbyła się konferencja „Ora et labora – benedyktyński wkład w chrystianizację Polski” 9 listopada 2016 Konferencja „Ora et labora – benedyktyński wkład w chrystianizację Polski”, która odbyła się w Poznaniu w ostatni weekend października, była jednym z ostatnich akordów jubileuszowego świętowania Chrztu Polski.
Poznań: Sakralia 2016 – targi dla duchownych, z kompleksową ofertą dla parafii 9 listopada 2016 Już po raz siódmy w dniach 16-18 listopada 2016 odbędą się w Poznaniu Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów Liturgicznych i Dewocjonaliów Sakralia. To największe wydarzenie targowe o tej tematyce w Polsce północnej i zachodniej. ...
Kraków: Katechezy o „liturgii domowej” u dominikanów 6 listopada 2016 Życie chrześcijańskie nie ogranicza się do murów kościoła. Jak przeżywać rok liturgiczny na co dzień, w domu? Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny rozpoczyna serię otwartych katechez dla dorosłych, poświęconych rytuałowi rodzinnemu. Spotkania będą się odbywać co środę wieczorem w krakowskim klasztorze oo. Dominikanów.
o. Cassian Folsom zasypuje przepaść 6 listopada 2016 O. Folsom jest przeorem benedyktyńskiej wspólnoty w Nursji, której klasztor i kościół zostały zniszczone w ostatnim trzęsieniu ziemi, ale ten wpis jest o czymś innym. Zamieszczam przekład krótkiej rozmowy o. Cassiana z organizatorami dorocznej pielgrzymki Ludu Summorum Pontificum do Rzymu.
Kraków: W Sali na Górze o Mszy św. i Ostatniej Wieczerzy 5 listopada 2016 Nowy cykl katechez Sali na Górze w Bazylice Mariackiej zainaugurowało spotkanie o sensie naszego chodzenia do kościoła. Tym razem nie tyle o tym po co, ale: wokół czego. A zatem: Dlaczego Msza nie wygląda jak Ostatnia Wieczerza?
Polskie propria – niedziela Chrystusa Króla (XXXIV) roku C 5 listopada 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Kolędy na trzy-czte-ry – unikatowe i tradycyjne zarazem 4 listopada 2016 Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny przygotowuje wydanie nowej płyty z kolędami po bestsellerze z kolędami w wykonaniu braci dominikanów „Jezu Śliczny Kwiecie” oraz cenionych krążkach „Radość nasza z Mesyjasza” i „Gdy się rodzi Zbawca Świata” Pawła Bębenka. Obecnie trwa zbiórka funduszy.
„Lex orandi, lex credendi” – o co właściwie chodzi? (1) 4 listopada 2016 W różnych publikacjach, rozmowach czy debatach dotyczących liturgii co jakiś czas przywołuje się łacińskie hasło „lex orandi, lex credendi”, tłumaczone „prawo modlitwy jest prawem wiary”. Używa się tego zdania w takim sensie, że wiarę Kościoła należy odczytywać z jego liturgii – Kościół wierzy tak jak się modli.
Gdańsk: „Czwartki z Niepojętą Trójcą” – spotkania warsztatowe u dominikanów 3 listopada 2016 W gdańskim klasztorze oo. Dominikanów ruszają cotygodniowe spotkania, których uczestnicy będą poznawać cały repertuar śpiewnika „Niepojęta Trójco”. Spotkania mają charakter otwarty i skierowane są do wszystkich, którzy chcą uczyć się pieśni liturgicznych.
Nowa książka o liturgii Kościoła pierwszych wieków 2 listopada 2016 Chciałbym w tym wpisie zrobić reklamę książce W poszukiwaniu początków kultu chrześcijańskiego. Źródła i metody badań wczesnej liturgii wydanej niedawno przez Fundację Dominikański Ośrodek Liturgiczny.