Rozwijać łaskę chrztu… 29 września 2016 Logicznie rzecz biorąc, jeśli potraktować poważnie teologiczne rozpoznanie soboru, to trzeba je zastosować również – a raczej przede wszystkim – do sprawy rozwijania łaski chrztu. Na pewnym poziomie ma to posmak oczywistości – wierzący „chodzą do kościoła”, zabierając tam ze sobą również swoje dzieci.
Polskie propria – XXVII niedziela zwykła roku C 28 września 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Ona i On 27 września 2016 Byłam kiedyś wychowawcą klasowym. Katecheta rzadko nim bywa. Trafiłam do klasy na zastępstwo. Miałam być z nimi pół roku, koniec końców – „odprowadziłam” ich do matury.
„Otchłań cywilizacyjna” 26 września 2016 Kilka dni temu posłanka PO Monika Wielichowska, uzasadniając sprzeciw wobec obywatelskiego projektu "Stop aborcji", powiedziała: „Nie zgadzamy się na prawo, które spycha nas w otchłań cywilizacyjną” (cytat za „Nasz Dziennik” z 23 września, str. 7, tekst red. Anny Ambroziak „Test prawości”).
„Tutaj spoczywa Fafik…” 25 września 2016 Kilka dni temu minęła 77. rocznica śmierci mojego Dziadka, kapitana Tadeusza Zachary, oficera sztabowego 15 DP, który zginął w Puszczy Kampinoskiej po bitwie nad Bzurą, podczas przebijania się do Warszawy. Jest specjalny portal o bohaterach bitwy nad Bzurą, na osobnych stronach są wyszczególnione wszystkie zidentyfikowane ofiary tej bitwy, jest tam też mój Dziadek.
Polskie propria – XXVI niedziela zwykła roku C 23 września 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Wszystko jest możliwe 22 września 2016 Czasami moje życie zaczynają zmieniać ludzie, których właściwie nie znam. Których nigdy nie widziałam. I którym nie mam jak uścisnąć dłoni i powiedzieć z uśmiechem, prosto w oczy: dziękuję.
Św. Jan Chryzostom a przypisana mu anafora 20 września 2016 Tydzień temu obchodziliśmy w liturgii wspomnienie św. Jana Chryzostoma, wielkiego Ojca Kościoła i biskupa Konstantynopola, wygnanego ze stolicy w 404 r. z powodu konfliktu z dworem cesarskim i zmarłego na wygnaniu.
O parafialnych perypetiach z Kanonem Rzymskim raz jeszcze 19 września 2016 Wczoraj celebrowałem niedzielną Eucharystię w mariańskiej parafii. Często w niedzielę stosuję Kanon Rzymski i tak też postanowiłem zrobić wczoraj, tym bardziej, że intencja Mszy świętej była za osoby żyjące, a w Kanonie jest możliwość wymienienia ich imion w ramach Memento za żyjących. Ministrantami byli chłopcy w wieku gimnazjalnym.
Nieoczekiwany komplement czyli podróże kształcą 18 września 2016 Chcę w tym wpisie opowiedzieć o pewnym drobnym ale sympatycznym zdarzeniu, jakie miałem tego lata, kiedy to w obcym mieście, przy budce z hot-dogami, nieoczekiwanie usłyszałem komplement o moich współbraciach zakonnych. Pozwalam sobie tylko z pewnych względów zachować w dyskrecji wszelkie nazwy miejscowości, w świetle całego wpisu chyba będzie jasne dlaczego.
Głos „ludzi Chloe” po Mysterium Fascinans – sprawa liturgii tradycyjnej 16 września 2016 Bywało w poprzednich latach, że po rekolekcjach Mysterium Fascinans pisałem krótko swoje wrażenia. Tym razem nie mogę tego zrobić, gdyż po raz pierwszy nie brałem w nich udziału. Nie mogę więc dzielić się swoimi osobistymi doświadczeniami, natomiast dotarły do mnie pewne echa „od ludzi Chloe” (por.
Poznań: Konferencja o benedyktyńskim wkładzie w chrystianizację Polski 16 września 2016 Międzynarodowa konferencja „Ora et labora – benedyktyński wkład w chrystianizację Polski”, odbędzie się w dniach 28-30 października 2016 r. w Poznaniu, w ramach obchodów jubileuszu 1050. rocznicy Chrztu, pod patronatem metropolity poznańskiego i opata benedyktynów w Tyńcu.