Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (6): Msze za zmarłych i podsumowanie całości 27 maja 2016 Na koniec tego cyklu porównanie ostatniego bloku formularzy liturgicznych, czyli mszy za zmarłych. W dalszej części używam skrótów: Tin – Sakramentarz tyniecki MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.) MR 1474 – Mszał Rzymski „editio princeps” z 1474 r.
Krótkie postscriptum nt. Merle Haggarda 25 maja 2016 Uzupełnienie wpisu poprzedniego. Już po jego zamieszczeniu odkryłem w sieci pożegnalną piosenkę Merle Haggarda, którą ułożył i nagrał w lutym, niecałe dwa miesiące przed śmiercią, gdy był już bardzo chory. Piosenka została upubliczniona 12 maja.
Polskie propria – IX niedziela zwykła roku C 23 maja 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Merle Haggard (1937-2016) 22 maja 2016 Wpis na temat zupełnie nietypowy, tak żeby na chwilę odejść od bardzo intensywnej „bieżączki”. Nie, nie, Merle Haggard nie był ani liturgistą ani moim współbratem zakonnym. Był jednym z najważniejszych współczesnych muzyków country. Zmarł w ubiegłym miesiącu, po długiej i ciężkiej chorobie, na swoim ranczo w Kalifornii, w dzień swoich 79. urodzin.
Jutro Niedziela: uroczystość Najśw. Trójcy roku C 20 maja 2016 Każdego roku liturgicznego (A, B, C) w niedzielę Przenajświętszej Trójcy słuchamy innych czytań, które jednak zawsze, gdy spojrzymy na nie razem, przedstawiają nam całość objawienia Trójcy.
Licheń: Warsztaty liturgii tradycyjnej „Ars Celebrandi” 20 maja 2016 W dniach 4-11 sierpnia 2016 w sanktuarium maryjnym w Licheniu odbędzie się III edycja warsztatów liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi. Są to największe takie warsztaty w Europie Środkowej. Obecnie trwają zapisy uczestników.
Kraków: Konferencja „Prawo kanoniczne na ziemiach polskich – między Tradycją a reformą” 19 maja 2016 W dniach 20-21 maja (piątek, sobota) na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odbędzie się II Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo kanoniczne na ziemiach polskich – między Tradycją a reformą”, poruszająca także tematy liturgiczne.
Kraków: Wigilia uroczystości Najświętszej Trójcy 18 maja 2016 W wigilię uroczystości Najświętszej Trójcy, w sobotę, 21 maja, o godz. 20:15 w prezbiterium krakowskiej bazyliki Trójcy Świętej przy ul. Stolarskiej 12 odbędzie się Matutinum, które już po raz siódmy poprowadzi grupa chorałowa Vigilantes pod przewodnictwem o. Wojciecha Sznyka OP.
Łódź: VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego Cantus gregorianus 16 maja 2016 W dniach 26 czerwca – 1 lipca 2016 roku odbędą się w Łodzi VI Warsztaty Chorału Gregoriańskiego „Cantus gegorianus”. Po raz szósty przyjadą do Polski benedyktyni kongregacji Solesmes oraz wykładowcy Szkoły Świętego Grzegorza z Le Mans by uczyć teorii i praktyki śpiewu chorałowego.
Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (5): Msze wotywne 16 maja 2016 Kolejna partia euchologii Sakramentarza tynieckiego i Mszału Rzymskiego, którą trzeba ze sobą porównać, to formularze Mszy wotywnych. W dalszej części używam skrótów: Tin – Sakramentarz tyniecki MReg – Missale Regulae (kopia papieskiego mszału z XIII w.)
Polskie propria – Niedziela Najświętszej Trójcy 16 maja 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Polskie propria – uroczystość Bożego Ciała roku C 15 maja 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.