Kraków: Franciszkańskie warsztaty pieśni o Duchu Świętym 26 kwietnia 2016 W weekend Zielonych Świąt, 13-15 maja przy klasztorze oo. Franciszkanów w Krakowie odbędą się Franciszkańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Veni Sancte”. Poprowadzą je Katarzyna Młynarska, Ula Rogala, Karolina Ruchlewicz, Barbara Pieczara i o. Marcin Drąg OFMConv.
Kraków: Gregoriańska wigilia św. Katarzyny na Gródku 26 kwietnia 2016 W piątek, 29 kwietnia Kościół obchodzi święto św. Katarzyny ze Sieny. Z tej okazji Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizuje uroczystą gregoriańską wigilię ku czci św. Katarzyny w czwartkowy wieczór, 28 kwietnia.
Jarosław i Kraków: Nieszpory Maryjne Alessandro Scarlattiego 26 kwietnia 2016 Stowarzyszenie „Muzyka Dawna w Jarosławiu” organizuje w Jarosławiu 5 maja i w Krakowie 7 maja Nieszpory Maryjne autorstwa sycylijskiego kompozytora Alessandro Scarlattiego w wykonaniu holenderskiego chóru Trajecti Voces pod dyrekcją Dirkjana Horringi.
Polskie propria – VI niedziela wielkanocna roku C 25 kwietnia 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Sakramentarz tyniecki a Mszał Rzymski (2): Msze roku liturgicznego 25 kwietnia 2016 Dzisiaj przedstawiam wynik porównania pierwszego elementu Sakramentarza tynieckiego z odpowiednią częścią Mszału Rzymskiego. Jest to Temporale, czyli formularze mszalne okresów roku liturgicznego. W dalszej części używam skrótów: Tin – Sakramentarz tyniecki
Jutro Niedziela: V Niedziela Wielkanocna roku C 22 kwietnia 2016 Kto wie czy czytań nie powinniśmy słuchać w innej, chronologicznej kolejności: zacząć od Ewangelii, potem i czytanie, a na końcu II. Zobaczylibyśmy wtedy jasno klucz dzisiejszej Liturgii Słowa. Przede wszystkim, zobaczylibyśmy jasno cel, czyli odpowiedź na pytanie, do czego to wszystko zmierza.
„Zwierciadło muzyki” – nowa książka Antoniny Karpowicz-Zbińkowskiej 22 kwietnia 2016 W historii refleksji nad istotą muzyki przez wieki ścierały się dwa nurty, oba wywodzące się z antyku: pierwszy to nurt arystoksenosowski, sprowadzający muzykę do domeny zmysłów, zwłaszcza słuchu, oraz pamięci, dzięki której pojedyncze dźwięki łączą się w melodię.
Modlitwa wiernych – uroczystość św. Wojciecha 2016 19 kwietnia 2016 Propozycja modlitwy wiernych na uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski , 23 kwietnia 2016.
Sakramentarz tyniecki a Mszał rzymski (1): Wprowadzenie 18 kwietnia 2016 Na końcu cyklu o Sakramentarzu tynieckim (wpis z 5 lutego) zapowiadałem porównanie tej księgi z Mszałem Rzymskim, dla ustalenia relacji między tymi księgami. Chodzi o próbę określenia miejsca Sakramentarza tynieckiego w genealogii Missale Romanum, czyli o dość istotny aspekt historii naszej księgi. Spełniam niniejszym tamtą zapowiedź.
Jutro Niedziela: IV Niedziela Wielkanocna roku C 15 kwietnia 2016 Ci, którzy szukają odpowiedzi na pytanie, jak to możliwe, że Kościół powstał, przetrwał i – zewnętrznie – jest nawet prężną instytucją gromadzącą miliardy członków, z pewnością wymienią wiele przesłanek. Wiele z nich znajdziemy w Liturgii Słowa.
Jak wyglądała liturgia chrztu Mieszka I? 13 kwietnia 2016 Tym wpisem chcę uczcić Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Celowo zamieszczam ten wpis dzisiaj, w przeddzień prawdopodobnej rocznicy chrztu naszego księcia Mieszka. Spróbujmy, na ile jest to możliwe, opisać liturgię chrztu sprzed 1050 lat.
Polskie propria – V niedziela wielkanocna roku C 13 kwietnia 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.