Świeca w liturgii chrzcielnej – w poszukiwaniu genezy obrzędu (2) 31 marca 2016 C.d. wpisu przedwczorajszego. Po dwóch dniach odpoczynku idziemy dalej „w górę rzeki” od źródeł liturgicznych współczesnych do najstarszych, śledząc historię rytu wręczenia świecy w liturgii chrzcielnej. Zaczynamy od przeniesienia się do XII-wiecznego Rzymu. 5. Pontyfikał Rzymski (koniec XII w.)
Świeca w liturgii chrzcielnej – w poszukiwaniu genezy obrzędu (1) 29 marca 2016 Pomyślałem, że w Oktawie Wielkanocy dobrze jest zająć się tematem liturgii chrzcielnej. Od jakiegoś czasu chodzi za mną temat rytu wręczenia świecy. Jest to trzeci i ostatni ryt pochrzcielny, po namaszczeniu krzyżmem i nałożeniu białej szaty.
Polskie propria – II niedziela wielkanocna 28 marca 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Jeszcze o obmyciu nóg – zdanie odrębne 28 marca 2016 Nie chciałem wchodzić z tym wpisem w Wielkim Tygodniu, celowo odłożyłem to o kilka dni, tym bardziej, że kończyłem wtedy przygotowywać mini-cykl wpisów o historii i genezie rytu wręczenia świecy w liturgii chrzcielnej, co zacznę zamieszczać jutro. Z drugiej strony nie chciałem pomijać milczeniem tego tematu, który wywołał ożywioną dyskusję.
Jutro Niedziela: Niedziela Zmartwychwstania roku C 25 marca 2016 Nikt nie widział zmartwychwstania. Nie opisuje tego momentu żadna z Ewangelii. To niezwykle istotny szczegół. Ewangelia nie jest rekonstrukcją wydarzeń, próbą opisu rzeczy, których nikt nie wiedział, nie jest podatna na wyobraźnię autorów, którzy ostatecznie mogliby wymyślić wizję Zmartwychwstającego Jezusa. Nie. Zmartwychwstanie oparte jest na świadectwach.
Życzenia wielkanocne 2016 24 marca 2016 Liturgiczne wspomnienie zbawczej Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa skłania nas do życzliwej pamięci o Przyjaciołach, Dobrodziejach, a także Współpracownikach i Uczestnikach wydarzeń Fundacji Dominikański Ośrodek Liturgiczny.
Dopowiedzenie na temat obrzędu obmycia stóp 23 marca 2016 Dziękując o. Tomaszowi za tekst, chcę powiedzieć o jeszcze jednym aspekcie obmycia przez Jezusa stóp Apostołom, a tym samym także obrzędu, który do tego nawiązuje.
Dlaczego jestem przeciwny obmywaniu stóp kobietom 21 marca 2016 Z pewnym opóźnieniem dotarła do mnie informacja o nowym dekrecie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Nie czytałem dotychczas komentarza...
Polskie propria – Poniedziałek w oktawie Wielkanocy 20 marca 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Polskie propria – Wielkanoc, Msza w dzień 19 marca 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Polskie propria – Liturgia Męki Pańskiej w Wielki Piątek 19 marca 2016 Pełniąc posługę kantora w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, na zamówienie proboszcza ks. Pawła Gwiazdy przygotowałem transkrypcję Introitów i Alleluia na wszystkie niedziele i święta Roku Liturgicznego z rękopisu Einsiedeln 121 (z lat 960-970) do notacji kwadratowej, w podwójnej wersji językowej – łacińskiej i polskiej.
Instruktaż dla dzieci jak sprofanować Najświętszy Sakrament 18 marca 2016 Być może każdy już wie o co chodzi, bo o sprawie robi się głośno, ale myślę, że im więcej nagłaśniania sprawy tym lepiej. Chodzi oczywiście o książkę dla dzieci niemieckiej autorki Sophie Scherrer „Mała Nina” (wydawnictwo Wilga, Warszawa 2015).