Pontyfikał Płocki z XII w. 18 kwietnia 2015 Trudno nie uczcić osobnym wpisem wydarzenia sprzed kilku dni, jakim był powrót do Polski Pontyfikału Płockiego, jednego z naszych najstarszych rękopisów liturgicznych. Rękopis został zrabowany z Płocka przez Niemców w 1940 r. i jego odzyskanie po kilkudziesięciu latach starań jest ogromnym sukcesem.
Kraków: Przesłuchania do chóru Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego 18 kwietnia 2015 Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny tworzy przy krakowskim klasztorze dominikanów chór mieszany, którego dyrygentką będzie Ewa Kieres. Jego pierwszym zadaniem będzie służba w liturgii, ale będzie podejmował także inne wyzwania na polu kultury. Trwają zapisy na pierwsze otwarte przesłuchania.
Cykl Jutro Niedziela: III niedziela wielkanocna roku B 17 kwietnia 2015 Spotykając się z Apostołami, Jezus zdaje się mówić do nich: wyluzujcie, już Zmartwychwstałem, wypełniły się wszystkie pisma, których kompletnie wcześniej nie rozumieliście. Przeczytajcie jeszcze raz. Tak miało być. Zobaczcie mnie, teraz Jestem już między Wami, możecie być spokojni, macie tu coś do jedzenia…?.
O, Jeruzalem szczęśliwe – 3 wykład o symbolice świątyni chrześcijańskiej 15 kwietnia 2015 Podczas trzeciego spotkania poświęconego symbolice świątyni chrześcijańskiej pt. „O, Jeruzalem szczęśliwe”, br. Piotr Oleś OP mówił o świątyni jako figurze Jeruzalem Niebieskiego: o symbolice fundamentów, murów i podpór.
Kraków: 16 kwietnia w Sali na Górze ks. G. Strzelczyk o zbawieniu 14 kwietnia 2015 „Jeden z najbardziej błyskotliwych polskich teologów”, jak o nim napisało wydawnictwo Znak, będzie gościem Sali na Górze w kościele mariackim. W czwartek 16 kwietnia ks. dr Grzegorz Strzelczyk poprowadzi katechezę o zbawieniu.
Modlitwa wiernych – Niedziela Miłosierdzia 2015 10 kwietnia 2015 Propozycja modlitwy wiernych na II niedzielę wielkanocną, czyli Miłosierdzia Bożego, 12.04.2015.
Cykl Jutro Niedziela: Niedziela Miłosierdzia roku B 10 kwietnia 2015 Niewiara to choroba prowadząca do śmierci. Sytuacja niewierzących jest więc bardzo poważna. Miłosierna postawa apostołów, którzy stoją w milczeniu, przypatrując się, jak Tomasz spotyka Zmartwychwstałego, to doskonały wzór dla nas, jak my mamy pełnić swoją rolę.
Kto bierze udział w Triduum Paschalnym 10 kwietnia 2015 Już parę lat temu uderzyło mnie w Poniedziałek Wielkanocny, że śpiew na Mszy jest jakiś cichy. Tak naprawdę nie był cichy – był taki jak w każdą niedzielę. Ale byłem po liturgiach Triduum Paschalnego w mojej parafii, gdzie śpiew brzmiał o wiele mocniej.
10 kwietnia 10 kwietnia 2015 W piątą rocznicę tragedii smoleńskiej przytaczam poruszający wiersz mego brata Tadeusza, napisany krótko po tym fakcie. Wiersz opublikowany w tomiku: Tadeusz Zachara, Wiersze stare i nowe 1979-2010, Wrocław 2010, s. 64-65. 10 kwietnia
Kraków: 9 kwietnia w Sali na Górze o macierzyństwie i ojcostwie 9 kwietnia 2015 Czwartkowe katechezy w kościele mariackim wracają po ponad czterdziestodniowej przerwie. Wracają tematem wybitnie społecznym, bo łączącym aspekty psychologii, socjologii i teologii. W najbliższy czwartek, 9 kwietnia o istocie macierzyństwa i ojcostwa powie prof. Marian Grabowski z Torunia.
Wielkanoc i eschatologia 8 kwietnia 2015 Właśnie przed chwilą wróciłem z cmentarza przy ul. Unickiej w Lublinie, gdzie nawiedziłem grób mego współbrata Staszka Bednarza równo w 5. rocznicę jego śmierci. Staszek od 2005 r. był ekonomem naszego domu seminaryjnego, więc przez 5 lat byliśmy domownikami.
Kraków: Trzeci wykład o symbolice świątyni 6 kwietnia 2015 Krakowski Klub Inteligencji Katolickiej i Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny organizują cykl wykładów o symbolice świątyni chrześcijańskiej. Na czwartek, 9 kwietnia, zaplanowane jest trzecie spotkanie z autorem cyklu, Piotrem Olesiem OP.