W zwykły dzień 31 maja 2013 Pamiętam, jak kiedyś zdziwiłem się, gdy dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak formularz na pierwszy tydzień zwykły. Skąd się brało moje zdziwienie? Ano stąd, że wiedziałem, iż w "zwykłym" dniu w okresie zwykłym (a więc takim, kiedy nie ma żadnego wspomnienia, święta ani uroczystości) można wybrać całkowicie dowolny formularz.
Komentarz na IX niedzielę zwykłą, rok C 31 maja 2013 Sługa jest bardzo CENIONY przez swego pana. Setnik, według starszych Izraela, jest GODNY wizyty Jezusa, a znowu setnik sam o sobie twierdzi, że nie jest jej WART. Cała opowieść o setniku i jego chorym niewolniku krąży wokół tematu wartości i godności.
2. Prefacja o Najświętszej Eucharystii 30 maja 2013 Notatki nt. pochodzenia 2. Prefacji o Najświętszej Eucharystii, która może być zastosowana w dzisiejszą uroczystość. Można zastosować także 1. Prefację o Najświętszej Eucharystii, która już została opisana w Wielki Czwartek, czyli tutaj.
Co zaśpiewać na Mszy? IX niedziela zwykła, rok C 29 maja 2013 I rozpoczynamy na dobre okres zwykły, czyli największe repertuarowe wyzwanie dla kantorów i organistów. Ale co nas nie zabije, to nas wzmocni, więc śmiało do dzieła!
Ostatnia katecheza: o Bożym Ciele 29 maja 2013 Podczas katechezy noszącej tytuł „O chlebie i winie”, o. Tomasz Grabowski OP i ks. Krzysztof Porosło mówili o uroczystości Bożego Ciała, opierając się na tekście Kanonu Rzymskiego i odwołując się do biblijnych typów oraz przedstawiających je mozaik. ...
Kult eucharystyczny w Polsce XVII i XVIII wieku 29 maja 2013 Epoka baroku przyniosła ze sobą nową pobożność: bardziej osobistą i sensualną, a przejawiającą się równocześnie poprzez patos, wystawność, demonstracyjność i teatralizację.
Czy warto kłócić się o liturgię? 28 maja 2013 Czasami nam się wydaje, że spory w Kościele pojawiły się dopiero teraz, a przynajmniej, że jesteśmy świadkami zjawiska, które swój początek zawdzięcza wydarzeniu sprzed ponad pięćdziesięciu laty. Kto przeżywa Rok Wiary ten wie o jakim momencie historii Kościoła mówię. Tak jednak nie jest.
Rytuał, ryt, znak, symbol. Okiem religioznawcy 28 maja 2013 Trwa seminarium o liturgii Instytutu Tertio Millennio. Podczas drugiego spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu dr. Tomasza Dekerta z Akademii Ignatianum w Krakowie.
Co zaśpiewać na Mszy? Uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, rok C 28 maja 2013 Święto Nawiedzenia to spotkanie dwóch kobiet, którym wielkie rzeczy Pan uczynił; to potrzeba podzielenia się radością; to chęć niesienia pomocy bliźniemu; to moment uwielbienia Boga: Wielbi dusza moja Pana, i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie swojej Służebnicy. Oto bowiem odtąd błogosławić mnie będą wszystkie pokolenia....
Karolińska instrukcja chrzcielna „Primo paganus” 28 maja 2013 W jednym z niedawnych wpisów zaprezentowałem chrzcielny kwestionariusz Karola Wielkiego z 811/812 r. Napisałem wtedy, że w państwie Karola krążyły wówczas różne instrukcje i florilegia chrzcielne. Dziś chciałem zaprezentować najważniejszą z tych instrukcji.
Katecheza o Bożym Ciele 27 maja 2013 Ks. Krzysztof Porosło i o. Tomasz Grabowski OP zapraszają na ostatnią z cyklu katechez, poświęconych teologii i liturgii świąt. Katecheza pt. „O chlebie i winie” odbędzie się we wtorek, 28 maja 2013, o 18:15.