Rosną nadużycia liturgiczne – odczytujmy ponownie Sobór! 23 stycznia 2013 Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego mówi o zmianach wewnątrz kongregacji oraz o nowym departamencie muzyki i sztuki sakralnej: „Kościoły nie są jedynie miejscami gromadzenia się lecz także spotkania z tajemnicą Boga”.
Co zaśpiewać na Mszy? III Niedziela Zwykła, rok C 23 stycznia 2013 Dzisiejsza liturgia już na samym początku, w rozpoczynającej Mszę antyfonie, przynagla nas do śpiewania (można z dzisiejszej antyfony uczynić oręż w walce o wszystkich tych, którzy śpiewać by chcieli, ale skrępowani są brakiem wiary w siebie lub strachem przed porażką). Liturgia słowa jest dziś liturgią słowa totalną – jak zawsze, jest czytaniem Słowa Bożego, ale dziś...
Prefacja o jedności Kościoła 22 stycznia 2013 Ponieważ trwa jeszcze Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan, zamieszczam notatkę nt. Prefacji o jedności Kościoła
Katecheza o Objawieniu Pańskim 21 stycznia 2013 Podczas czwartej katechezy, noszącej tytuł „O magach, stągwiach z winem i Jordanie” o. Tomasz Grabowski i ks. dk. Krzysztof Porosło mówili o liturgii Objawienia Pańskiego. Po katechezie celebrowano wigilię gregoriańską tej uroczystości.
Prefacja o świętych męczennikach 21 stycznia 2013 Z racji wspomnienia świętej Agnieszki zamieszczam notatkę nt. prefacji o męczennikach
Co zaśpiewać na Mszy? Święto Nawrócenia św. Pawła 21 stycznia 2013 25 stycznia Kościół obchodzi nietypowe święto – święto Nawrócenia św. Pawła. We wspomnienia świętych przywołujemy zazwyczaj ich narodziny dla nieba, bądź ziemskie narodziny. Ale dzień Nawrócenia św. Pawła to wspomnienie jego narodzin dla Kościoła. Spotkanie na drodze do Damaszku Zmartwychwstałego Pana staje się początkiem Jego misji – zostaje...
Modlitwa wiernych – 3. niedziela zwykła roku C 20 stycznia 2013 Propozycja modlitwy wiernych na III niedzielę zwykłą roku C (27 stycznia 2013).
Liturgia – Boska rzeczywistość wyrażająca się w języku słów, gestów, znakówi i symboli. 20 stycznia 2013 Słusznie przeto uważa się liturgię za wykonywanie kapłańskiego urzędu Jezusa Chrystusa, w niej przez znaki widzialne wyraża się, i w sposób właściwy poszczególnym znakom i urzeczywistnienia uświęcenie człowieka, a mistyczne Ciało Jezusa Chrystusa, to jest Głowa ze swymi członkami, wykonuje całkowity kult publiczny. (Sacrosanctum Concillium, nr 7)
Komentarz na II niedzielę zwykłą, rok C 19 stycznia 2013 Wydarzenia z Kany Galilejskiej są niewątpliwie cudowne nie tylko ze względu na przemienioną wodę w wino, ale przede wszystkim na fakt kolejnego objawienia się Jezusa światu. To wesele staje się więc jakimś wydarzeniem globalnym, wręcz kosmicznym, gdyż Syn Boży rozpoczął już na dobre, pielgrzymkę po ziemi.
Modlitwa wiernych – 2. niedziela zwykła roku C 19 stycznia 2013 Propozycja modlitwy wiernych na 2. niedzielę zwykłą roku C (niedziela, 20 stycznia 2013).
Warszawa: Rusza Studium Dominicanum 19 stycznia 2013 Aż 170 osób rozpocznie zajęcia w Studium Dominicanum – Szkole Filozofii i Teologii im. Ojca Jacka Woronieckiego, którą otwierają dominikanie z warszawskiego Służewa dla tych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę religijną.
Dzień Judaizmu – Oremus et pro Iudaeis 17 stycznia 2013 Natchniony Dniem Judaizmu w Kościele Katolickim pomyślałem, że warto przypomnieć modlitwę z wielkopiątkowej liturgii. Ósma, czyli przedostatnia modlitwa to oracja za żydów, a dokładnie o ich nawrócenie. Żydów pisze z małej litery, ponieważ nie mówię o narodzie, a o wyznawcach danej religii. Trwa ta modlitwa w liturgii katolickiej od wieków.