Écône: Nastroje po kapitule generalnej Bractwa 19 lipca 2012 Bractwo Kapłańskie św. Piusa X nie chce tworzyć „Kościoła paralelnego” ani też „paralelnego magisterium” – zapewnił w wywiadzie opublikowanym na łamach oficjalnego portalu lefebrystów jego przełożony generalny, bp Bernard Fellay. Odniósł się w nim do zakończonej w minioną sobotę kapituły generalnej Bractwa oraz relacji z Rzymem.
Beskid Mały: Rekolekcje „Dni Pustyni” 19 lipca 2012 Dni Pustyni – rekolekcje o modlitwie w ciszy – to propozycja dla studentów i absolwentów, którzy chcą pogłębić swoją więź z Bogiem, nauczyć się modlitwy wewnętrznej, odkryć bogactwo chrześcijańskiej medytacji.
Rodzina i powołanie do kapłaństwa 19 lipca 2012 Rodzina powinna być miejscem dla rodzących się nowych powołań kapłańskich – powiedział dziś w Radiu Plus Radom abp Wacław Depo, odnosząc się do sytuacji powołaniowej w Polsce. O ile liczba powołań do kapłaństwa utrzymuje się na stabilnym poziomie, o tyle gwałtownie maleje liczba kobiet myślących o życiu zakonnym.
Akwinata w wersji pop 19 lipca 2012 Czy można przedstawić sylwetkę św. Tomasza z Akwinu na melodię „Venus” zespołu Bananarama? Dzięki kreatywności trzech nauczycielek historii z USA już wiemy, że tak. To wciąż słabo przetarty, ale ciekawy sposób na edukację!
Pomiędzy źródłem a szczytem (15) 19 lipca 2012 „Aby zachować zdrową tradycję, a jednocześnie otworzyć drogę do uprawnionego postępu, reformę poszczególnych części liturgii powinny zawsze poprzedzić dokładne studia teologiczne, historyczne i duszpasterskie. Ponadto należy wziąć pod uwagę zarówno ogólne zasady budowy i ducha liturgii, jak i doświadczenie, wypływające z ostatniej reformy...
Modlitwy u stopni ołtarza – Psalm 42 18 lipca 2012 Każda Msza w Nadzwyczajnej Formie Rytu Rzymskiego rozpoczyna się od Signum Crucis, czyli odwołania do Trójcy Świętej. Każda liturgia bowiem to działanie wszystkich Osób Boskich, które nigdy nie działają osobno, ale zawsze razem. Ofiara składana jest Ojcu mocą Ducha Świętego. Ordo Romanus I zaznacza, że celebrans nie wykonywał całego znaku krzyża (czoło-piersi-ramiona),...
Wspomnienie św. Szymona z Lipnicy – komentarz do oracji liturgicznych 18 lipca 2012 Teksty mszalne w proprium polskim osnute były na urywkach z proroctwach Izajasza. Jest to zrozumiałe. Ilekroć bowiem przypominamy sobie jakiegoś wybitnego kaznodzieję, na myśl nasuwają się spontanicznie wersety z tej bogatej, pełnej ekspresji księgi proroczej.
Gdzie są ministranci i dlaczego chóru nie ma? Smutna diagnoza znad Wisły. 18 lipca 2012 Poniższy tekst, po pewnych zmianach został opublikowany w Biletynie Komisji Kultu Bożego i Dyscyplisy Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski Anamnsis, nr 73, w III 2013 roku, pod tytułem O pilnej i ciągłej potrzebie formacji służby liturgicznej oraz instytucjach...
Bogactwo w liturgii to nie własność człowieka 17 lipca 2012 Chciałem zająć się problemem, który zdaje się musiał rozwiązywać sam Chrystus. Chodzi mianowicie o bogactwo i splendor, który jest jedną z nieodłącznych elementów liturgii. Jezus sam spotkał się w tą kwestią, kiedy Maria namaściła Jego nogi drogim olejkiem. Wtedy odezwał się Judasz, który miał „lepszy” pomysł spożytkowania tego olejku....
Bóg tak – Liturgia nie? 17 lipca 2012 Czy Bóg żąda od człowieka kultu publicznego? Czy nie wystarczy zamknąć się w izdebce, aby wołać do „Ojca który jest w ukryciu” (por. Mt 6.4)? Można podobnych postulatów doszukać się w głoszonych często hasłach typu „Bóg tak – Kościół nie”.
Bł. Szymon z Lipnicy wśród świętych 17 lipca 2012 W zakonie Szymon szybko dał się poznać jako przykładny brat mniejszy, bardzo gorliwy w codziennym życiu zakonnym i w posługiwaniu innym. Postrzegany był jako człowiek oddany modlitwie, pokorny i prowadzący życie pełne umartwienia.
Prolog 14 lipca 2012 Ciekawy jest układ czytań w dni powszednie na przełomie XIV i XV tygodnia zwykłego. W XIV tygodniu zwykłym czytaliśmy Księgę Ozeasza. Skończyła się jednak ona w piątek. W sobotę zaczynamy więc lekturę Księgi Izajasza, której zasadniczo będzie poświęcony tydzień następny.