Dzieje zbawienia (Ołtarz Gandawski) 28 marca 2012 Nikogo nie było z Tobą w godzinę Twojego zwycięstwa. Nie było świadków narodzin świata. Nikt nie wie, jak noc sobotniego piekła stała się światłem wielkanocnego poranka.
Pasja bez końca 28 marca 2012 Chyba każdy z nas ma jakieś pasje. Może nią być nasza praca, hobby, zainteresowania. Jest to coś, w czym stajemy się zupełnie sobą, coś, co pochłania nas bezgranicznie, daje radość i szczęście… Coś, co nawet wówczas, gdy wymaga od nas niebagatelnego wysiłku, przynosi spełnienie…
Ciało Chrystusa niech mnie strzeże na życie wieczne 28 marca 2012 On to w dzień przed męką za zbawienie nasze ci całego świata, to jest dzisiaj, wziął chleb w swoje święte i czcigodne ręce (...) błogosławił, łamał i rozdawał swoim uczniom, mówiąc: Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy, to jest bowiem ciało moje, które za was będzie wydane. To słowa z mszy Wieczerzy Pańskiej Wielkiego Czwartku. Dzień...
Chrystus w domu rodziców (3/3) 28 marca 2012 Ten rudowłosy malec to nasz Zbawiciel. Biel Jego szaty nawiązuje do ikonografii Zmartwychwstałego, a gest dłoni do złudzenia przypomina gest błogosławieństwa i jednocześnie ukazania rany, jako dowodu zwycięstwa nad śmiercią (il.1, 2). Także wspomniane przeze mnie wcześniej drzwi perspektywie Wielkiej Nocy mogą stanowić odniesienie do drzwi duszy ludzkiej, do której...
Chrystus w domu rodziców (2/3) 28 marca 2012 Wskazanie w dziele prerafaelity wątków związanych z symboliką Wielkiej Soboty wydaje się być zadaniem trudniejszym niż śledzenie nawiązań wielkopiątkowych. Jest tak w istocie, jednak udało mi się wytropić parę motywów, którym chciałabym się bliżej przyjrzeć.
Chrystus w domu rodziców (1/3) 28 marca 2012 Odbyłam liczne rozmowy z ludźmi związanymi z Kościołem katolickim na temat związku wiary i duchowości ze sztukami przedstawiającymi. Uświadomiłam sobie przez to, że panuje powszechne przekonanie, że jedynie wschodnia sztuka sakralna niesie ze sobą głębokie treści teologiczne, czego rzekomo brak dziełom zachodnim.
Zwiastowanie Pańskie / Zwiastowanie Najświętszej Maryi Panny 27 marca 2012 Nieco spóźnione notatki nt. pochodzenia kolekt Zwiastowania w Mszałach Pawła VI i Piusa V. Mszał Pawła VI Tekst: „Deus, qui Verbum tuum in utero Virginis Mariae veritatem carnis humanae suscipere voluisti, concede, quaesumus, ut, qui Redemptorem nostrum Deum et hominem confitemur, ipsius etiam divinae naturae mereamur esse...
V niedziela Wielkiego Postu / I niedziela Męki Pańskiej 27 marca 2012 Notatki nt. pochodzenia kolekt minionej niedzieli w Mszałach Pawła VI i Piusa V Mszał Pawła VI, V niedziela Wielkiego Postu Tekst: "Quaesumus, Domine Deus noster, ut in illa caritate, qua Filius tuus diligens mundum morti se tradidit, inveniamur ipsi, te opitulante, alacriter ambulantes. Per Dominum".
Propozycje doboru śpiewów na Niedzielę Palmową, rok B 27 marca 2012 Chrystus wjeżdża do Jeruzalem jako Król, wśród radosnych okrzyków i hołdów zgromadzonego tłumu, tym samym wypełniając słowa proroka Zachariasza: Raduj się wielce, Córo Syjonu, wołaj radośnie, Córo Jeruzalem! Oto Król twój idzie do ciebie, sprawiedliwy i zwycięski. Pokorny – jedzie na osiołku, na oślątku, źrebięciu oślicy (Za 9, 9).
Karawana psów wygląda 26 marca 2012 Można by przypuszczać, sądząc po reakcjach ludzi Kościoła, że mądrość ludowa powinna brzmieć: psy szczekają, a karawana przy każdym się zatrzymuje, uważnie zatkawszy uszy.
Ikona – idealny Pierwowzór 26 marca 2012 Poza strukturą malarską, materialną, obrazem, ikona jest także nośnikiem świata duchowego. W niej spotyka się Niebo z ziemią. Bóg staje się człowiekiem. Słowem Wcielonym. Ikona powstaje poprzez komunię jej twórcy z Bogiem i do tej komunii nas zaprasza.
Chrystus zstępuje do otchłani 26 marca 2012 Jedynie Noc była świadkiem Zmartwychwstania Pana Jezusa. Tylko ona poznała tę wielką tajemnicę, zakrytą przed ludźmi. Dlatego też, z obawy przed zniekształceniem, wykluczone zostało kanoniczne przedstawienie tego momentu, którego nie opisały nawet Ewangelie.