Symbolika palmy 31 marca 2012 Palma jest ulubionym symbolem u starożytnych artystów. Jest symbolem radości i triumfu. Szymon Machabeusz, po pokonaniu Syryjczyków, urządza uroczysty wjazd do Jerozolimy – wśród śpiewów i muzyki i „z rózgami palmowymi" (l Mach 13, 51). Dla świata chrześcijańskiego palma nabrała większego znaczenia i stała się ulubionym symbolem dzięki uroczystemu wjazdowi Chrystusa...
Symbolika palmy 31 marca 2012 Phoenix dactylifera, o tym tylko gatunku wspomina Pismo Święte. Palma, wysoka, zawsze zielona, nad wodami w oazach rosnąca, stanowi bogactwo niejednego mieszkańca południowych krajów.
Słowo krzepiące – na Niedzielę Palmową 31 marca 2012 Dużo słów. Długie msze. Długie ogłoszenia. Dużo ludzi. Dużo treści. Za dużo treści. To moje pierwsze, powierzchowne skojarzenia z Niedzielą Palmową. Ten jej przepych i nadmiar męczą i przytłaczają.
Liturgia Godzin Jadwiżanek – Triduum – Wielki Czwartek 29 marca 2012 Nagrania zawierają formy, których można użyć w liturgii Godziny Czytań i Jutrzni Wielkiego Czwartku.
LG Jadwiżanek – Wielki Tydzień 29 marca 2012 Hymn Godziny Czytań „Sław, języku, bój chwalebny” śpiewany jest na melodię ułożoną na podstawie oryginalnej melodii chorałowej na przemian z pierwszą zwrotką pieśni „Krzyżu święty, nade wszystko” jako refrenem.
Niedziela Zmartwychwstania – Światło 29 marca 2012 Hymn Phos Hilarion wydaje się być tą właśnie eksplozją paschalnej radości. Chrześcijanie już od pierwszych wieków wyśpiewują te słowa w każdym zakątku świata. W wielu tradycjach i obrządkach hymn ten jest elementem nieszporów, a od starożytności towarzyszył obrzędowi lucernarium, czyli zapaleniu lamp w kościele.
Kult tajemnicy Eucharystycznej poza Mszą Świętą – czyli wystawienie – ale jak? 29 marca 2012 Dzięki Bogu w Polsce adoracja Najświętszego Sakramentu wciąż jest jedną z bardziej popularnych form pobożności. Choć nie jest ona liturgią, to jednak jak rzadko która czynność paraliturgiczna, do Liturgii Eucharystycznej prowadzi i tęże przedłuża. Podobnie jak w przypadku sprawowania Mszy Świętej i innych sakramentów, powszechnie nie obywa się bez błędów. Wystawienie...
Rozterki tradycjonalisty 28 marca 2012 Kilka wiosen temu, a więc zanim jeszcze Opatrzność postawiła na mej drodze Brata Horhe i cały tradi-internet, bardzo przeżywałem swoją nader wówczas świeżą „tradycjonalistyczną” tożsamość. Był to też czas narodzin przyjaźni z Jakóbem Lwie Ucho, o którym nie można powiedzieć, aby był tradycjonalistą...
„Śmiguśnicy”, „dynguśnicy” – czyli o wodzie w czasie świąt Wielkanocnych 28 marca 2012 Ze świętami Wielkanocnymi nie wiąże się aż tyle przysłów w języku polskim, co z Bożym Narodzeniem, jednak zastanawiać może przewijający się w nich motyw wody.
Zostałeś zanurzony i stałeś się rybą 28 marca 2012 Św. Ambroży z Mediolanu, tłumacząc nowo ochrzczonym to, co dokonało się w czasie ich chrztu, pisał: „Woda odrodziła cię do łaski, podobnie jak inna woda zrodziła cię niegdyś do życia! Naśladuj rybę, która (…) powinna być dla ciebie przedmiotem podziwu” (O sakramentach, III, 3).
Wielka Sobota – Cisza 28 marca 2012 Świat zamilkł wobec śmierci. Wielka Sobota, czas od piątkowego wieczoru do świtu w niedzielę jest czasem przejmującej ciszy. Starożytna Homilia na Świętą i Wielką Sobotę chyba najdoskonalej oddaje nastrój i sens tego dnia. Ukryty sens – bo na naszej ziemskiej powierzchni sens znika. Musimy to zauważyć, bo jeśli nie, to nie zrozumiemy Wielkiej Soboty. ...
Wielki Piątek – Drzewo 28 marca 2012 Wszystkie drzewa zaczęły tego dnia zrzucać liście, ale wyklęte przez rabiego drzewo wygląda zupełnie inaczej. Nie tylko straciło liście, ale i jego gałęzie tak dziwacznie się wygięły i skręciły, że wyglądają niczym połamane członki ciała człowieka zdjętego z krzyża. Zresztą pień wygląda jak krzyż.