Bóg pochyla się, by podnieść człowieka 19 grudnia 2011 Świętowanie Bożego Narodzenia rozpoczynamy od czytania genealogii – rodowodu Jezusa Chrystusa.
Mit i rzeczywistość 19 grudnia 2011 W nie całkiem chwalebnej epoce liturgicznych eksperymentów okresu posoborowego pewien zapalony do liturgii specjalista od Starego Testamentu przedsięwziął próbę przekładu psalmów na użytek liturgii, w którym postanowił wyrzucić wszystkie obrazy nie przemawiające rzekomo do „dzisiejszego człowieka”.
Liturgiczny okres Bożego Narodzenia 19 grudnia 2011 Nasze wiadomości o liturgii świąt Bożego Narodzenia pochodzą z dwóch źródeł: ksiąg zwanych sakramentarzami, zawierających porządek służby i wiele modlitw, oraz z lekcjonarzy, obejmujących czytania liturgiczne. Księgi te zostały opracowane przez wspólnoty religijne i rzadko noszą imiona jednego czy dwóch autorów.
Średniowieczna ikonografia anielska 19 grudnia 2011 Ikonografia anielska jest jak morze, po którym można żeglować podziwiając otaczające widoki, czasem zatrzymując się w jakimś porcie na dłużej. Jednak niedoświadczony żeglarz w kontakcie z żywiołem przy pierwszym uderzeniu fal zwiastujących sztorm może wpaść w przerażenie i panikę…
Kolędy naszych korzeni (audio) 19 grudnia 2011 Stowarzyszenie Muzyka Dawna w Jarosławiu jest patronem projektu terenowego Muzyczna Mapa. Od kilku lat jego autorzy podróżują po Ziemi Jarosławskiej oraz po zakątkach obecnego Podkarpacia w poszukiwaniu tzw. wariantów „osobistych”.
Łemkowskie Boże Narodzenie (audio) 19 grudnia 2011 Łemkowskie Boże Narodzenie, czyli Rizdwo, podobnie jak w tradycji polskiej, poprzedzał post, tzw. Rizdwiany pist. Był to trwający cztery tygodnie czas zadumy, wyciszenia ale i pogodnych wieczornych zabaw, zwanych weczyrky, podczas których dziewczęta przędły, a chłopcy żartowali i przebierali się za różne postaci (Żyda, Cygana,...
Witaj Betlejem, domie chleba 19 grudnia 2011 Kiedy Dawid, pochodzący z jednego z betlejemskich klanów (por. 1 Sm 16), zdobył Jerozolimę i wybrał ją na stolicę zjednoczonego ponownie królestwa, jego rodzinne miasto na wiele wieków zostało skazane na trwanie w cieniu tej (oddalonej o niespełna 8 km) metropolii. Dopiero tysiąc lat później, zgodnie z przepowiednią proroka Micheasza (por. 5,1), Betlejem...
Jezus, syn Józefa, czyli o rodowodzie Jezusa 19 grudnia 2011 W Ewangeliach spotykamy dwie genealogie Jezusa z Nazaretu. Aby zrozumieć sens i funkcje, które genealogie pełniły w dziejach ludu wybranego i kulturze starożytnego Bliskiego Wschodu trzeba sięgnąć do Starego Testamentu.
Biernie, wiernie i gorliwie 18 grudnia 2011 Problem partycypacji gorliwej (actuosa) i czynnej (activa) odżył w mojej świadomości dziś podczas mszy. Córka źle znosiła dzień i nie inaczej było na liturgii. I przypomniałem sobie szczęśliwe chwile, gdy nie uczestniczyła w Eucharystii aktywnie (nawet usta dzieci i niemowląt oddają Bogu chwałę), ale za to równie gorliwie (śpię, lecz serce...
Excita Domine – czyli o kolektach adwentowych 18 grudnia 2011 Mała refleksja na kanwie kolekt adwentowych...
IV Niedziela Adwentu 18 grudnia 2011 Notatki nt. pochodzenia kolekt dzisiejszej niedzieli w Mszałach Pawła VI i Piusa V
O muzyce w pewnej archidiecezji czyli kilka kwiatków 17 grudnia 2011 Jakieś dwa tygodnie temu wchodząc do sklepu rzuciłem jak zawsze okiem na stojak z prasą stojący przy wejściu i z miejsca uderzył mnie tytuł na pierwszej stronie "Gazety Krakowskiej". Głosił: "Zły doradca kardynała".