Grimm, ten od baśni 19 sierpnia 2010 Zrobię reklamę cudzemu blogowi... Albo nie, niech pozostanie anonimowy... bo nie o autora blogu tu chodzi, ale o komentatora.
Nikt ich nie szukał 18 sierpnia 2010 „Tragedia powodzi. (...) oblatywałem helikopterem zalane tereny, wożono mnie wojskowymi pontonami do najbardziej zagrożonych powodzian, potem żebrałem i zbierałem za granicą... Prosiłem nawet o prosięta, cielaki i zboże na wysiew dla tych rolników, którzy wszystko utracili... (...). Skutki tego kataklizmu wciąż trwają. Przedwczoraj meldowało Radio (...), iż odsetek samobójstw...
Zagadka medyczno-liturgiczna 18 sierpnia 2010 Medyczna, bo pochodzi z manuskryptu (Anglia, 11. wiek), który zawiera recepty na leki czy w ogóle leczenie różnych chorób. Liturgiczna, bo przepisy te są zwykle mieszanką folkloru i liturgii.
Czy tylko nieliczni będą zbawieni? 17 sierpnia 2010 Komentarz do liturgii XXI niedzieli zwykłej roku C Pytanie postawione w dzisiejszej Ewangelii Jezusowi: Czy tylko nieliczni będą zbawieni? zmusza nas do zastanowienia się nad celem naszego życia. Żeby jednak móc to zrobić, trzeba zacząć od pytania, jak wygląda nasze codzienne życie? Wstajemy rano i przez cały dzień jesteśmy zapracowani, zagonieni, zaharowani....
Benedykt Liturg 16 sierpnia 2010 Kto nie rozumie liturgicznej linii pontyfikatu Benedykta XVI, ten zwykle w ogóle niewiele z niego rozumie – nie dociera do „źródła i szczytu” orędzia Ojca Świętego. Stwierdzenie to może szokować lub budzić sprzeciw, lecz nie ma w nim żadnej przesady. (więcej…)
Powołani, by świadczyć 16 sierpnia 2010 Istnieje bardzo wiele legend związanych z życiem św. Jacka. Jedne są bardzo baśniowe, inne trochę mniej. Jednak wszystkie mają jedną ważną cechę – ukazują, że Jacek był mężem Bożym, dla którego najważniejszym zadaniem było głoszenie Ewangelii Chrystusowej.
Królowa = królestwo 15 sierpnia 2010 Pośród, zajmujących miejsce homilii, rozważań o bitwie z 1920 roku i pobożnych, laurkowych rozmyślań o Matce Boskiej, można nie zwrócić uwagi na Słowo Boże w liturgii.
O spójce i przemocy 13 sierpnia 2010 Różnica pomiędzy „i” i „a” tam, gdzie druga z tych spójek może być użyta w miejsce pierwszej.
Pokorni wobec Boskich wyborów 13 sierpnia 2010 Komentarz do liturgii uroczystości Wniebowzięcia NMP Może, w kontekście komentarza do tej wyjątkowej uroczystości, zabrzmi to trochę dziwnie, ale długo nie mogłam wewnętrznie przekonać się (nie chodzi o sprawy dogmatyczne, ale o osobisty, emocjonalny stosunek) do Uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny...
Propozycje doboru śpiewów na uroczystość Wniebowzięcia NMP 13 sierpnia 2010 Wejście: Ave maris Stella (Niepojęta Trójco, s. 210) Na rozpoczęcie liturgii możemy wykonać pieśń opartą na jednym z hymnów brewiarzowych.
Magnificat anima mea Dominum, qui est, et qui erat, et qui venturus est 13 sierpnia 2010 W dzień Zaśnięcia i Wzięcia do nieba Bożej Rodzicielki czytamy w Ewangelii Jej pieśń, Magnificat. Święta Dziewica wysławia Boga, który okazał moc swego ramienia, rozproszył pyszniących się zamysłami serc swoich, strącił władców z tronu, wywyższył pokornych, głodnych nasycił dobrami, bogatych z niczym odprawił, ujął się za swoim sługą, Izraelem.