Rzeźba w Krzyż wpisana 18 lutego 2010 Pod względem tematyki nie wychodzi poza wąski pozornie krąg motywów, który jest nierozerwalnie związany z głęboką wiarą artysty, wiarą w Krzyż, który wierzącym ukazuje rzeczywistość nadprzyrodzoną. Jego kompozycje pasyjne cechuje zdumiewająca zwięzłość.
Pierwszy punkt – trzydzieści srebrników 18 lutego 2010 Patrz, jako ten Pan dla nas w podłej cenie, który Zawiesił na trzech palcach: niebo, morze, góry.
Summorum Pontificum w Polsce – kilka ważnych kwestii 17 lutego 2010 Jak podaje portal Nowy Ruch Liturgiczny, Papieska Komisja Ecclesia Dei udzieliła odpowiedzi na szereg pytań związanych ze stosowaniem w Polsce postanowień motu proprio Summorum Pontificum, zawartych w piśmie wystosowanym przez moderatora Duszpasterstwa Tradycji Łacińskiej w Diecezji Rzeszowskiej, ks. dr. Krzysztof Tyburowskiego.
Poznań: Muzyka Chopina podczas Mszy św. w 200. rocznicę urodzin kompozytora 17 lutego 2010 Utwory organowe inspirowane muzyką Fryderyka Chopina będą stanowić część liturgii Eucharystii sprawowanej w Poznaniu w 200. rocznicę urodzin kompozytora. – Chcemy w ten sposób oddać hołd wielkiemu kompozytorowi, którego muzyka jest dla wielu inspiracją do duchowych przeżyć – mówi Marian Szymański, zastępca dyrektora Filharmonii Poznańskiej im. Tadeusza Szeligowskiego.
Kostaryka: Katolicy oburzeni brakiem szacunku dla Ciała Chrystusa 17 lutego 2010 Kostarykańscy katolicy nie kryją oburzenia po tym jak media ujawniły film, na którym widać jak dziewczyna niedoszłego prezydenta kraju podczas niedzielnej Mszy św. przyjmuje na rękę Komunię św., potem zaś w drodze do ławki spożywa fragment konsekrowanej hostii, a jej pozostałą część wkłada do kieszeni koszuli swego chłopaka – Otto Guevary. Rozwiedziony polityk nie przystępował...
Gorzkie żale @ Gorzkie żale 17 lutego 2010 Zaczyna się Wielki Post, więc nie omieszkam się pochwalić, że niedawno ukazała się moja książka dotycząca przeznaczonego na ten (głównie) okres nabożeństwa – dotyczy gorzkich żalów właśnie.
Warszawska katedra 17 lutego 2010 Od kilku dni pluję flegmą i krwią obficie, cierpiąc przy tym – istota zimnolubna! – z powodu podwyższonej ciepłoty ciała. Postanowiłem jednak iść dzisiaj do kościoła. Zdołałem się doprowadzić do stanu, w jakim można pokazać się poza domem, z opóźnieniem, więc zamiast na ósmą do własnego kościoła, trafiłem na dziewiątą do warszawskiej archikatedry.
Caput ieiunii, czyli Środa Popielcowa 17 lutego 2010 Obrządek dla tych, którzy odprawiają publiczną pokutę. Przyjmiesz takiego człowieka w środę rano, przyodziejesz go we włosiennicę, modlić się będziesz za niego i wyłączysz go [ze społeczności wiernych] aż do [czwartku] Wieczerzy Pańskiej.
Początek Wielkiego Postu 17 lutego 2010 Szefostwo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego poprosiło mnie o pisanie w czasie zaczynającego się właśnie Wielkiego Postu, krótkich, cotygodniowych komentarzy do tekstów liturgicznych wziętych z liturgii mszalnej bieżącego tygodnia, w oparciu o dawniejszą formę rytu rzymskiego.
Nauka śpiewu Ciemnych Jutrzni 17 lutego 2010 Ciemne Jutrznie to jedyne w swoim rodzaju nabożeństwo należące do obchodów Triduum Paschalnego. Obecne w liturgii klasycznej, w wersji zreformowanej straciło obecnie (niestety) swój niepowtarzalny charakter. Jednak bracia dominikanie z krakowskiego klasztoru celebrują je według dawnego zwyczaju.
Odnów we mnie moc ducha 16 lutego 2010 Komentarz do czytań i liturgii Środy Popielcowej Wielki Post. Wraca każdego roku, o tej samej mniej więcej porze. Jest jak przedwiośnie, niegdyś najcięższy czas w roku, czas głodu, czas kończących się zapasów, czas rozpaczliwego wygladania wiosny która przyniesie...
Robi się fioletowo, czyli dni pokuty czas zacząć 16 lutego 2010 W niektórych rękopisach Wulgaty znajduje się tzw. modlitwa Manassesa, apokryficzny tekst, w którym błaga Boga o miłosierdzie grzeszny król Manasses. Jak czytamy w 2 Krn 33, w Babilonie, dokąd trafił jako jeniec, nawrócił się i uznał, że Pan jest Bogiem (cf. 2 Krn 33:12).