Chwała Tobie, Słowo Boże 28 marca 2009 O ważności Słowa Bożego we wspólnocie Kościoła - przynajmniej teoretycznie - przypominać zbytnio nie trzeba. Dziś raczej nikt nie kwestionuje faktu, iż Pismo Święte stanowi wyjątkowe źródło dla teologii. Każdy w zasadzie przyjmuje, że jest ono norma normans non normata. No właśnie. Jednak jak ten teoretyczny pewnik przekłada się na praktykę codzienną?
Propozycje doboru pieśni na V niedzielę Wielkiego Postu 27 marca 2009 Wejście: Ludu kapłański zwrotka 5 (Exsultate Deo, s. 359) Chrystus przez swoją całkowitą ofiarę na Krzyżu jest Najwyższym Kapłanem. Przez swoją krew pojednał ludzi z Bogiem, zawierając w ten sposób Nowe Przymierze, o którym mówi prorok Jeremiasz w pierwszym czytaniu. Dlatego proponuje na wejście śpiewać 5 zwrotkę pieśni „Ludu kapłański”.
Propozycje doboru pieśni na IV niedzielę Wielkiego Postu 26 marca 2009 W Ewangelii Jezus w rozmowie z Nikodemem przywoła obraz węża wywyższonego przez Mojzesza na pustyni, który uratował Izraelczyków. To prefiguracja Jego męki i krzyża, niosących nam nowe życie. Śpiew wprowadza w adorację krzyża, a także temat wszystkich czytań, jakim jest łaska zbawienia.
Propozycje doboru pieśni na III niedzielę Wielkiego Postu 26 marca 2009 "Weźcie to stąd” – to słowa, które Chrystus kieruje w głębie nas samych. „Weźcie to stąd”, zabierzcie to co złe, uporządkujcie swoje życie. Takie słowa wypowiada Bóg mocny, do tego dochodzą konkretne czyny, dom ojca którym jest świątynia i zarazem nasze serce winien być miejscem świętym a nie targowiskiem.
Nie odbieram chwały od ludzi 26 marca 2009 Nie odbieram chwały od ludzi, ale poznałem was, że nie macie w sobie miłości Boga. Przyszedłem w imieniu Ojca mego, a nie przyjęliście Mnie. Gdyby jednak przybył ktoś inny we własnym imieniu, to byście go przyjęli. Jak możecie uwierzyć, skoro od siebie wzajemnie odbieracie chwałę, a nie szukacie chwały, która pochodzi od samego Boga? (J 5. 41 – 44)
Wołające przepaście (cz. I) 26 marca 2009 Otchłań ku otchłani woła do głosu wodospadów Twoich Ps 42,8a
Viscera misericordiae 26 marca 2009 Będzie krótko i zwięźle. W liceum ss. nazaretanek nauczycielka biologii, pani Lidia, organizuje spotkania, w formie warsztatów, na któych rozmawia się o oddawaniu organów do transplantacji. Chodzi o wyrażenie zgody na pobranie narządów po śmierci, świadomość, że możemy kiedyś być po drugiej stronie i potrzebować przeszczepu, o propagowanie takiego...
Ankieta’ 25 marca 2009 Kierując się pewną już tradycją, prośbami co poniektórych blogerów, jak też własną ciekawością, chciałbym rozpisać wewnętrzną mini-ankietkę.
Od „zbiorowej amnezji” do Pieśni Naszych Korzeni” czyli dlaczego Kościół w Polsce nie śpiewa 25 marca 2009 Z Maciejem Kazińskim rozmawia Małgorzata Gadomska Jarosławski festiwal „Pieśń Naszych Korzeni” jest jednym z najsłynniejszych festiwali muzyki dawnej w Europie. Swoją sławę zawdzięcza Marcinowi Bornusowi-Szczycińskiemu, wieloletniemu dyrektorowi przedsięwzięcia (1995–2006), a od 2007 roku Maciejowi Kazińskiemu – jego następcy.
Wielkopostna wegetacja 25 marca 2009 Chciałem się pomodlić Bogu. Wieczorem, a właściwie późno w nocy, czyli jak zwykle w mocno posuniętym stanie nieprzytomności.
Kto chce, a kto nie chce restytucji?… 25 marca 2009 Wróciłem przed chwilą ze Szczecina, gdzie prowadziłem warsztat chorału, zaproszony przez grupkę młodych ludzi pragnących śpiewać liturgię.