Błyskawiczna lekcja greki 31 marca 2009 W dobie emaili i sms-ów mało kto już wysyła kartki z życzeniami świątecznymi. Może jeszcze na Boże Narodzenie się zdarza komuś pisać... Pójdę więc wbrew sobie za współczesnością i...
Who is who, czyli wielkopiątkowe zgadywanki 31 marca 2009 W angielskiej liturgii godzin, pośród wierszy, które mogą być używane zamiast hymnów w Wielkim Poście, znajduje się ballada z początków 16. wieku, którą uczeni komentatorzy uważają za jedną z najbardziej tajemniczych i najbardziej poruszających w angielskiej literaturze.
(Nie)dyskretny urok toalety 31 marca 2009 Wracając nocą z zajęć na Służewiu, zerknąłem w metrze na ekran z wiadomościami, umieszczony w wagonie. Prognoza pogody - niestety, robi się ciepło. Kursy walut - utwierdziłem się w przekonaniu, że do Anglii jechać nie należy.
Na początku 8 rozdziału w Ewangelii Jana Jezus pojawia się jako światło 30 marca 2009 Nieczystą szarością naznaczony jest skłębiony tłum. W sercach ludzi pełno jest przeciwnych intencji. Niewykluczone, że stoi tam mąż kobiety szarpany mękami zazdrości, uczuciem miłości i upokorzenia, pragnieniem zemsty i cicho płaczącego serca. Może jest jednym z faryzeuszy i wolę zemsty na kobiecie za wstyd i pośmiewisko, na jakie go wystawiła, widzi jako wyegzekwowanie Bożego...
los blogera 30 marca 2009 Najczęściej mam w głowie ciekawy, wesoły a niekiedy nawet mądry do napisania post wtedy, gdy jestem najbardziej z dala od komputera albo wstanie z łóżka nie wchodzi w grę.
Teologia dziecięca – odsłona VII 30 marca 2009 Budzę moje córki odsłaniając zasłony i puszczając im muzykę, którą lubią. Jako że zwłaszcza Marianka budzi się z pewnym trudem, niekiedy od startu muzyki do momentu, kiedy dziewczynki zasiadają do śniadania upływa tyle czasu, że płyta zmierza już ku końcowi. Tak było i dzisiaj, gdy puściłem im "Serce i rozum" Jacka Kowalskiego.
„Litościwi” Polacy i kanadyjski kapelan 30 marca 2009 Postanowiłem opowiedzieć historię, którą i mi opowiedziano, w związku z rozmową, jaka się wywiązała przy wpisie o oddawaniu narządów. Pojawił się tam wątek śmierci. Kto dzisiaj rozmyśla nad śmiercią, nad własną śmiercią? Niektórzy nawet tego słowa, którego rdzeń można znaleźć i w łacińskim czasowniku morior, i w pochodzącym z greki...
Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem 30 marca 2009 Dlaczego tłum, który musiał dołączyć do grupy faryzeuszy prowadzących kobietę, się rozchodzi?
Modlitwy nad ludem, część VI 29 marca 2009 "Czas od dnia dzisiejszego aż do świętego okresu Wielkanocy nazywany jest czasem Męki Chrystusowej. Wszystkie pobożne ludy, w świętym Kościele zebrane, przez kościelne obrzędy wielbią i rozważają Jego Mękę, przez którą wszyscy zostaliśmy zbawieni. Księgi nasze mówią, że te dwa tygodnie powinniśmy przeżyć z wielką gorliwością, gdyż zbliża się święta...
Dwa czasowniki, czyli wizyta w Mithlondzie 29 marca 2009 W Ewangelii dzisiejszej niedzieli pojawiają się dwa ciekawe czasowniki. Jeden jest bardzo trudny do przetłumaczenia, drugi niesie ze sobą interesujący obraz, w pewien sposób współgra z jednym z hymnów Wielkiego Tygodnia.
Naczynie czułości 29 marca 2009 Ile razy śpiewaliście w tym Poście "Krzyżu Święty"? Ja kilka, choć nie w całości. Tak się składa, że polskie pieśni wielkopostne to prawie zawsze pieśni pasyjne. Do niedawna zwyczaj podpowiadał i zachęcał, by śpiewać je – także podczas Mszy świętej – od początku Wielkiego Postu.
Dyptyk 28 marca 2009 Czytany dzisiaj fragment z Janowej ewangelii jest jak dwuskrzydłowy ołtarz. W jego centrum Syn Człowieczy, gdy Jego dusza doznaje lęku, zamętu, jest głęboko wstrząśnięta bliskością „godziny”.